شهرستان ارومیه‏

شهرستان ارومیه‏ (0)

شهرستان ارومیه از شمال به سلماس و از شرق به دریاچه ارومیه، از جنوب به نقده و اشنویه و از غرب به عراق و ترکیه محدود می شود. وسعت این شهرستان 5251 کیلومترمربع می باشد. شهر ارومیه که مرکز استان آذربایجان غربی می باشد، درمنطقه ای به طول 70 و عرض 30 کیلومتر واقع شده است. ارتفاع آن از سطح دریا 1332 متر می باشد. رودخانه های بارانداز، شهرچای و نازلوچای که از ارتفاعات غربی این شهر سرچشمه می گیرند به دریاچه ی ارومیه میریزند.

ارومیه در گذشته نقطه تلاقی ادیان اسلام، آشوری، ارمنی و مسیحیت و دو قوم بزرگ آذری و کرد بوده است. بعد از اسلام، ارومیه پس از مراغه به عنوان دومین شهر مهم آذربایجان به شمار می آمده است. مقبره های امام زاده ابراهیم و امام زاده محمد از نوادگان منسوب به امام سجاد (ع)، مسجد ارومیه و برج گنبد از جمله آثار دوران تمدن اسلامی در این شهر محسوب می شوند. ناحیه باستانی گوگ تپه، کلیساهای ننه مریم، موانا و مارت خنه و آتشکده تمر از جمله بناهای تاریخی ارومیه می باشند. بعد از شروع بحران در مناطق کردنشین و به دلیل سکونت هموطنان کرد در بخشی از نقاط شهر و روستاهای اطراف آن، عناصر ضد انقلاب در اطراف شهر اقدام به ایجاد پایگاه کرده و با نفوذ به ارومیه، بارها این شهر را ناامن کردند. ضد انقلاب همواره تلاش می کرد با اقدامات تحریک آمیز، کردها و آذری ها را –که سال ها با مسالمت در کنار یکدیگر زندگی کرده بودند– با یکدیگر درگیر کند و سپس با دامن زدن به جنگ بین کردها و آذری ها و ایجاد جنگ روانی در نشریات محلی و داخلی، تجزیه مناطق کردنشین را ضروری جلوه دهد. این ترفندها اگرچه موجب بروز برخی نا آرامی ها در شهر شد اما با هوشیاری هموطنان آذری و کرد خنثی گردید. به ویژه هنگامی که اعضای حزب دموکرات کردستان عراق(مسعود بارزانی) به طرفداری از نظام مسلح گردیدند و برخی از آنها به شهادت رسیدند، ترفند گروه های ضد انقلاب خنثی گردید.

برقراری و حفظ امنیت در محدوده شهرستان ارومیه، واحد های ارتش، سپاه، ژاندارمری، عشایر محلی و نیروهای وابسته به مسعود بارزانی در فاصله بین سال های 1358 تا 1364 طی عملیات های متعدد جاده های ارتباطی و مناطق بینابینی را پاکسازی کردند. همچنین با سلسله عملیات هایی که در سال های بعد در نواحی مرزی ارومیه انجام شد، امنیت این شهرستان تامین گردید.

شما اینجا هستید: صفحه اصلی سرزمین نور مناطق عملیاتی شمال غرب شهرستان ارومیه‏