پایگاه چهار شکاری

پایگاه چهار شکاری (0)

پایگاه هوایی وحدتی دزفول در شمال غربی شهر دزفول و در غرب جاده دزفول - اندیمشک  قرار دارد و به یاد سرهنگ وحدتی که در یک سانحه هوایی جان باخت نامگذاری شده است. در سال 1320 و در جنگ جهانی دوم نیروهای متفقین برای حمل وسایل و تجهیزات از خلیج فارس به روسیه در مکانی به نام تپه چرمی(موقعیت کنونی پایگاه) توقف میکردند و بعدها در سال 1322 مطالعات برای احداث پایگاه اغاز و در سال 1335 توسط مهندسین ایتالیایی طرح احداث ان ریخته شد و در سال 1337 قسمت هایی از پایگاه اماده و با نام پایگاه دوم شروع به کار کرد . با تحویل هواپیمای اف-5 در سال 1342 این پایگاه به نام پایگاه چهارم شکاری تغییر نام داد.

 

این پایگاه که اکنون پایگاه مادر هواپیمای شکاری اف-5 نیروی همایی ارتش محسوب میشود در طول جنگ بسیار با اهمیت بود چرا که نزدیکترین پایگاه هوایی به مرزهای شرقی عراق بود و برای پشتیبانی سریع از نیروهای درگیر سطحی جبهه های جنگ میتوانست به طور همزمان تعداد زیادی هواپیمای شکاری را بکار گیرد. با اغاز جنگ این پایگاه جز اولین نقاطی بود که مورد هدف حمله هوایی دوازده  فروند از هواپیماهای عراقی قرار گرفت که در ان یک هواپیما و بالگرد خودی منهدم و دو هواپیمای دشمن سرنگون شد.

 

در بامداد روز اول مهرماه سال 1359 و در جریان عملیات تاریخی کمان99 نیروی هوایی ارتش که در ان 140 فروند هواپیمای پایگاه هوایی عراق را بمباران کردند. پایگاه وحدتی دزفول با چهل فروند هواپیمای جنگنده بمب افکن F5E خود پایگاه هوایی ناصریه عراق را در هم کوبید. در روزهای بعد نیز این پایگاه یکی از اهداف حملات هوایی دشمن بود که در مواردی هواپیماهای دشمن با شلیک پدافند هوایی پایگاه سرنگون و یا متواری میشدند. این پایگاه در طول جنگ در برخی موارد محل برگزاری جلسات مهم و اضطراری فرماندهان جنگ بود و با تقدیم چهل و پنج شهید ، جانباز و ازاده خلبان از جمله شهیدان اسد زاده ، فرزین ، هارونی ، بیک محمدی و تقدیم 543 شهید ، جانباز و ازاده غیر خلبان و انجام 1515 سورتی پرواز برون مرزی در طول جنگ از فعالترین پایگاه های هوایی کشور بوده است و خلبانانی چون شهیدان فرزین و بابایی به طور شبانه روزی در ان انجام وظیفه کرده اند.

 

منابع:

↑ کتاب اطلس جغرافیای حماسی 1 (خوزستان در جنگ) صفحه 243 - 244

شما اینجا هستید: صفحه اصلی سرزمین نور مناطق عملیاتی جنوب پایگاه چهار شکاری