بیمارستان صحرایی امام رضا

بیمارستان صحرایی امام رضا (0)

بیمارستان صحرایی امام رضا(ع)در دشت جُفیر و در 1کیلومتری چهارراه صاحب الزمان(عج) و 8کیلومتری شرق هورالهویزه و 2 کیلومتری پاسگاه مرزی برزگر واقع شده است. ساخت این بیمارستان بعد از عملیات خیبر و در اوایل سال 1363شروع شد و پس از عملیات بدر به مرحله بهره‌برداری رسید و تا پایان جنگ فعالیت داشت.

 

این بیمارستان نخستین بیمارستان بتونی در جنوب بود که با مساحت 3200 مترمربع زیربنا زیرنظر قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) توسط قرارگاه مهندسی صراط المستقیم و با همکاری اداره‌کل مسکن و شهرسازی استان خراسان احداث شد و دارای ظرفیت 14تخت اورژانس، هفت تخت اتاق عمل و رادیولوژی و یک پد بالگرد و سایر تأسیسات جانبی بود. ارائه خدمات پزشکی، انجام عمل‌های اضطراری، مراقبت بعد از عمل، اعزام مجروحین محور‌های عملیاتی به بیمارستان‌های شهرهای عقبه و ایجاد نقاهتگاه از جمله وظایفی است که این بیمارستان بر عهده داشت.

 

هدف اصلي از ساخت بيمارستان امام‌رضا(ع) ايجاد يك مركز درماني مناسب در منطقه عملياتي هورالهویزه بود چرا كه فاصله خطوط مقدم جبهه‌ از هور تا اهواز به خصوص بعد از عمليات خيبر بسيار زياد بود كه اين امر باعث مي‌شد تا خودرو حامل مجروحين، پس از چندين ساعت حركت در مناطق پرخطر، مجروح را به اهواز يا سایر مراكز درماني انتقال دهد. انتقال مجروحين از جاده‌هايي كه در ديد ديده‌بانان و خلبانان هواپيماهاي مهاجم قرار داشتند، چه بسا باعث شهادت مجروحين مي‌شد،‌ به خصوص آنكه در جريان عمليات خيبر، به دليل محدوديت جاده اين خطر بيشتر احساس مي‌شد.

 

از ديگر اهداف احداث بيمارستان امام رضا(ع) پشتيباني درمانی از يگان‌هاي مستقر در منطقه‌ عملياتي بدر بوده‌است. این مرکز درمانی در بردآتش موثر توپخانه دشمن قرار نداشت، اما به دلیل این که در 1 کیلومتری چهارراه صاحب‌الزمان(عج) واقع شده بود و جاده پر تردد شهید همّت  از کنار این بیمارستان می‌گذشت همواره مورد تهاجم هوایی دشمن قرار داشت. محور عملیاتی طَبُر، دریاچه ام‌النعاج، شط‌علی، پاسگاه ترابه تا پاسگاه ابوذکر عراق، جاده خندق، منطقه عملیاتی بدر و جزایر مجنون شمالی و جنوبی، طلائیه، سه راه فتح، سه‌راه جفیر و محدوده 20 کیلومتری شهر هویزه تا شرق هورالهویزه مناطق عملیاتی تحت پوشش این بیمارستان بودند. در ماه‌های آذر تا بهمن سال 1364 نیروهایی که باید در عملیات والفجر8 شرکت مي‌كردند جهت فریب دشمن در عقبه منطقه عملیاتی جزایر مجنون و در بیمارستان امام‌رضا(ع)مستقر شده بودند از این رو، مواضع و عقبه نیروها در اطراف بيمارستان، چندین بار در طول روز بمباران هوایی می‌شد. تا این که در دو مرحله ساختمان بیمارستان نيز مورد اصابت قرار گرفت.

 

در ابتدا یک راکت در محوطه بیمارستان منفجر شد و بار دوم موقعی که نیروها در مسجد بیمارستان جهت اقامه نماز تجمع کرده بودند توسط دو فروند هواپیمای دشمن چهارنقطه بيمارستان مورد تهاجم قرارگرفت. هنگامیکه دشمن جهت گرفتن جزایر‌مجنون از سلاح‌های شیمیایی در مقیاسی وسیع استفاده کرد شمار مصدومین شیمیایی اعزامی به بیمارستان امام‌رضا(ع)بسیار زیاد بود و به علت پیش‌روی نیروهای دشمن از طرف جزیره جنوبی مجنون تا سه‌راه فتح و از یک طرف و جاده شهید همّت از سمت دیگر، احتمال داشت که این بیمارستان به دست نیروهای دشمن بیافتد در چنین شرایطی، با وجود خطراتی که جان کارکنان و مجروحین داخل بیمارستان را تهدید می‌کرد، کادر درمانی تا آخرین لحظه مقاومت نموده و به کار درمان ادامه دادند. بیمارستان صحرایی امام‌رضا(ع) اکنون در ردیف آثار ملی دفاع‌مقدس و تحت حفاظت قرارگاه حفظ ابنیه و آثار دفاع‌مقدس استان خوزستان قرار گرفته است.

 

منابع:

↑ کتاب اطلس جغرافیای حماسی 1 (خوزستان در جنگ) صفحه 181 - 182

شما اینجا هستید: صفحه اصلی سرزمین نور مناطق عملیاتی جنوب بیمارستان صحرایی امام رضا