ارتفاعات میشداغ

ارتفاعات میشداغ (0)

ارتفاعات میشداغ در 85 کیلومتری شمال شرق اهواز قرار دارد و از شمال بستان آغاز میشود و تا نزدیکی های رودخانه کرخه در محدوده عبدالخان ادامه دارد، جهت آنها شمال غرب-جنوب شرق بوده و به تپه های رقابیه در جنوب غربی فکه منتهی می شود و در تقسیمات کشوری به عنوان مرز شهرستان های دشت آزادگان و شوش شناخته می شود. میشداغ مرتفع ترین منطقه دشت آزادگان محسوب می شود و ارتفاع بلند ترین قله آن 270 متر است. این ارتفاعات به علت دید مناسب آن در منطقه و تسلطش بر شهرهای بستان و سوسنگرد در طول جنگ از اهمیت ویژه ای برخوردار بود و با آغاز جنگ به اشغال دشمن درآمد.

 

جنوب این ارتفاعات یکی از محورهای اصلی در آزادسازی سوسنگرد و بستان بود و در مرحله دوم عملیات فتح المبین به طور کامل به دست نیروهای خودی افتاد و بعدها به یکی از محورهای هجوم به دشمن تبدیل شد. تنگ ذلیجان یکی از معابری است که در محل تلاقی دامنه ارتفاعات میشداغ و تپه های رملی قرار دارد و دشت چهیلا در دامنه شرقی این ارتفاعات را با منطقه فکه مرتبط می سازد. در گذشته مردم بومی و تجار محلی برای تردد و جا به جایی کالا به عراق از این گذرگاه استفاده می کردند. در عملیات فتح المبین مسیر این گذرگاه به جاده تبدیل و در عملیات والفجر مقدماتی از آن برای رسیدن به مرز بهره برداری شد. تنگ میشداغ (تنگ صعده) نیز در شمال غربی بستان و جنوب این ارتفاعات قرار دارد و دشت چهیلا را به تپه های رملی شمال کرخه متصل می کند.

 

تنگ میشداغ و تنگ ذلیجان از محورهای هجومی حساس رزمندگان در عملیات فتح المبین بود. در اردیبهشت 1367 قرارگاه عملیاتی جنوب (کربلا) ارتش، به پادگان میشداغ نقل مکان نمود. اکنون پادگان میشداغ که محل استقرار تیپ مستقل 45 تکاور ارتش می باشد به یکی از نقاط مورد توجه اردوهای راهیان نور تبدیل شده است.

 

منابع:

↑ کتاب اطلس جغرافیای حماسی 1 (خوزستان در جنگ) صفحه  152

 

شما اینجا هستید: صفحه اصلی سرزمین نور مناطق عملیاتی جنوب ارتفاعات میشداغ