پل متحرک خضر

پل متحرک خضر (0)

طراحی و اجرای اسکله های فلزی چند منظوره در دو سوی اروند رود و پل متحرک خضر(شهید پازوکی) در سال 1365 یک ضرورت اجتناب ناپذیر بود، چرا که حفظ مناطق آزاد شد، نیازمند پشتیبانی قوی، تدارک و تجهیز رزمندگان بود. در شرایطی که انتقال یک کامیون مهمات نظامی با تخلیه مهمات در ساحل خودی و انتقال از ساحل خودی به آن سوی اروند و بارگیری مجدد به کامیون دیگر و روانه نمودن آن به خطوط مقدم تقریبا یک روز وقت می گرفت و در همین اثنا نیز تلفات جانی در ساحل اروند به علت حملات هوایی و توپخانه ای شدت می گرفت؛ طراحی و اجرای پل های متحرک برای تسریع در انتقال مهمات مصرفی، در دستور کار مهندسی ستاد لشکر 27 محمد رسول الله(ص) و جهاد سازندگی قرار گرفت و یک گروه 9 نفره با فراهم کردن یک دستگاه کامیون، یک دستگاه لودر و یک دستگاه بیل مکانیکی نسبت به طراحی و احداث اسکله های فلزی پل متحرک خضر اقدام نمودند.

 

این گروه با روشی کاملا ابتکاری با قطع لوله های موجود در پالایشگاه فاو و انتقال آن به ساحل و ساخت شمع های فلزی به قطر چهل و پنج سانتی متر و طول دوازده تا هجده متر و شمع کوبی در طرفین ساحل اروندرود و شاسی کشی و اجرای شیب بندی و محور بندی با دوربین های دیده بانی نظامی در طی مدت چهل و پنج روز، دو اسکله را آماده نمودند. در نهایت با بهره گیری از دوبه متحرک و کابل کشی بین دو اسکله و نصب موتور تراکتور به عنوان نیروی محرکه توانستند به انتقال نیرو، تانک، نفربر و کامیون مهمات اقدام نمایند. از آنجا که ظرفیت بارگذاری اسکله ها 290 تن در مترمربع محاسبه شده بود، امکان عبور سریع تانک و ادوات زرهی سنگین و توپخانه ای و نیز گردان های پیاده و لشکرها میسر شد؛ به نحوی که در هر مرحله چهار دستگاه کامیون پر از مهمات در مدت سه دقیقه به آن سوی اروندرود منتقل می شد.

 

تا قبل از ساخت پل بعثت علاوه بر این پل از شناور طارق و دوبه های بزرگی که با یدک کش حمل می شد و پل فجر(یونی فلوت) که از وسط به دو نیم شده و با کابل مهار می شد، در منطقه ی فاو استفاده می شد.

 

منابع:

↑ کتاب اطلس جغرافیای حماسی 1 (خوزستان در جنگ) صفحه 103 - 104

 

شما اینجا هستید: صفحه اصلی سرزمین نور مناطق عملیاتی جنوب پل متحرک خضر