پل ایستگاه هفت

پل ایستگاه هفت (0)

پل ایستگاه 7 و 12 آبادان :  اولین پلی که روی بهمن شیر احداث شد پل موسوم به پل چوبی بهمن شیر یا جسر بهمن شیر بود. این پل که روی آن با تخته پوشانده شده بود، در سال 1290 ش توسط شرکت نفت برای رفت و آمد به اهواز و آبادان رو به روی در شمالی پالایشگاه ساخته شد و پلی بسیار کم عرض بود که عبور و مرور وسایل نقلیه از آن یک طرفه بود. از آنجایی که این پل در محل ایستگاه 7 اتوبوسرانی آبادان بر روی بهمن شیر ساخته شد، به پل ایستگاه هفت معروف شد. پس از جنگ پل جدید ایستگاه هفت به نام پل پیروزی یا ثامن الائمه (ع)، جایگزین پل قبلی شد.

 

 

پل ایستگاه 12 نیز در سال 1349 ش در محل ایستگاه 12 اتوبوسرانی آبادان روی بهمن شیر ساخته شد. این پل شمالی ترین و اولین پل فلزی بهمن شیر است و طول آن 135 متر و پهنای آن 6 متر است. این پل ها در واقع گلوگاه اصلی ورودی به شهر از سمت جاده اهواز و جاده ماهشهر محسوب می شوند. پس از قطع ارتباط جاده اهواز–آبادان و پیشروی نیروهای عراقی در 21/7/1359 به سمت ایستگاه 7 و 12 در شمال شرقی آبادان، تعداد معدودی از مدافعان که کمتر از یک گردان بودند، به مقابله برخاستند، اما با تشدید فشار دشمن و پیش روی آنها تا 2 کیلومتری ایستگاه 7 و 12، مدافعان در ساحل جنوبی بهمن شیر موضع گرفتند. در 23/7/1359 مدافعان برای ممانعت از ورود دشمن به شهر بر روی پل ها مین گذاری کردند و به ناچار مواضع توپخانه ی ارتش را که در ایستگاه 7 مستقر بود به کیلومتر 20 جاده ی ماهشهر منتقل نمودند. همین امر سبب شد تا جبهه ی خرمشهر از آتش پشتیبانی این توپخانه محروم شود. ارتش عراق در عبور از رودخانه بهمن شیر از این دو پل استفاده نکرد و کوی ذوالفقاری را برای عبور از بهمن شیر برگزید، چرا که عراق اولا از ورود به شهر آبادان و بروز جنگ شهری –با توجه به تجارب ورود به خرمشهر– پرهیز داشت و ثانیا در کوی ذوالفقاری فاصله میان رودخانه های اروند و بهمن شیر کمتر بود و از طرفی از لحاظ نظامی تصرف جاده ی خسروآباد (آخرین راه ارتباطی با ساحل جنوبی کشور) و دسترسی به ساحل اروند رود از طریق کوی ذوالفقاری با سهولت بیشتری امکان پذیر بود.

 

 

به طور کلی در عملیات های دوره ی محاصره، نظیر عملیات 3/8/1359، عملیات سه راهی آبادان (19/9/1359)، عملیات توکل (20/10/1359) و عملیات تپه های مدن (25/2/1360)؛ جبهه ی ایستگاه 7 و 12 یکی از محور های اصلی هجوم رزمندگان بود که در آن ها دشمن متحمل خسارات و تلفاتی شد. پس از عملیات تپه های مدن، خطوط دفاعی رزمندگان به شمال سه راهی آبادان و در محور ذوالفقاریه منتقل شد و در نهایت در عملیات ثامن الائمه (ع) نیرو های جبهه ی ذوالفقاریه (ایستگاه 7 و 12) ماموریت انهدام خطوط دشمن در دو طرف جاده ی اهواز–آبادان و تصرف خاکریزهای اول تا سوم و پیش روی به سمت پل حفار را بر عهده داشتند.

 

 

 

منابع:

 

 ↑ کتاب اطلس جغرافیای حماسی 1 (خوزستان در جنگ) صفحه 86

 

شما اینجا هستید: صفحه اصلی سرزمین نور مناطق عملیاتی جنوب پل ایستگاه هفت