سلمانیه(خط شیر)

سلمانیه(خط شیر) (0)

سلمانیه روستایی است در26کیلومتری شمال شرقی ابادان که مابین رودخانه ی کارون و جاده ابادان-اهواز  قرار دارد. با شروع جنگ و پس از انکه منطقه میان روستای مارد و روستای سلیمانیه ، منطقه عبور یگان های سپاه سوم ارتش عراق از رودخانه کارون در نظر گرفته شد در 19 مهر ماه 1359 نیروهای تیپ33 نیروی مخصوص و تیپ6زرهی عراق پس از عبور از کارون و محاصره زمینی جزیره ابادان به منظور توسعه سرپل از سمت شمال تا جنوب روستای محمدیه که در نزدیکی روستای سلمانیه قرار داشت پیشروی کردند. در اولین اقدام نوزده نفر از داوطلبان یکی از مساجد تهران در جنگ نابرابر تانک و نفر در سه کیلومتری جنوب سلمانیه با واحدهای زرهی دشمن درگیر شدند که به شهادت مظلومانه پانزده نفر از انان و توقف پیشروی دشمن انجامید.در پی این اقدام اولین خط پدافندی با عنوان خط شیر در ابان 1359 با حظور سی نفر از رزمندگان و به فرماندهی برادر رحیم صفوی در منطقه سلمانیه که مهمترین و حساس ترین جناح جبهه دارخوین محسوب میشو تشکیل شد و در پشت ان خط دفاعی کبوتر توسط بیست نفر از مدافعین تشکیل و چهل نفر دیگر نیز به منظور تامین عقبه در روستای سلمانیه مستقر میشوند.

 

خط شیر که در کانالی واقع در بستر نهری خشکیده در اطراف روستای محمدیه و عمود بر رودخانه کارون و جاده اهواز- ابادان قرار داشت رزمندگان را ناچار می ساخت فاصله هجده کیلومتری دارخوین تا سلمانیه را با خودرو و زیر اتش شدید دشمن طی کنند تا در محدوده سلمانیه و محمدیه با دشمن درگیر شوند. وجود فاصله دو کیلومتری بین خطوط دفاعی خودی با دشمن و نبودن عوارض در این منطقه باعث شد به پیشنهاد محمود پهلوان نژاد احداث کانال تی(T)شکل به طول 1700 متر و به عمق 8/1 متر در خط شیر ( پس از انجام عملیات فرماندهکل قوا به خط رضایی ها مشهور شد) در نوروز 1360 در دستور کار قرار بگیرد.

 

حفر این کانال با تلاش شبانه روزی رزمندگان و زیر اتش دشمن حدود سه ماه طول کشید . عرض کانال حفر شده به نحوی بود که دو نفر با جعبه مهمات به راحتی میتوانستند از داخل ان عبور کنند و حتی در قسمت هایی از مسیر سنگرهایی برای نفرات ، مهمات و بهداری پیش بینی شده بود . در طول کانال نیزارهایی وجود داشت که کمک فراوانی به استتار کانال از دید دشمن میکرد. هرچند عملیات فرمانده کل قوا تنها متکی به عبور از این کانال نبود ولی نزدیک شدن نیروها به سه خاکریز دفاعی دشمن از طریق این کانال اسیب پذیری رزمندگان را در طول عملیات تا حدی کاهش میداد.

 


منابع

↑ کتاب اطلس جغرافیای حماسی 1 (خوزستان در جنگ) صفحه 114 - 115

شما اینجا هستید: صفحه اصلی سرزمین نور مناطق عملیاتی جنوب سلمانیه(خط شیر)