فکه

فکه (0)

فکه منطقه ای بیابانی در شمال غربی استان خوزستان و جنوب شرقی استان ایلام است که از جنوب به چزابه و شهر بستان، از شرق به ارتفاعات میشداغ و رقابیه، از شمال غرب به عین خوش و شهر موسیان، از شمال شرق به برقازه و از غرب به استان العماره عراق منتهی می شود. فکه به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می شود که بخش جنوبی آن جزو استان خوزستان و شهرستان دشت آزادگان محسوب می شود و بخش شمالی آن جزو استان ایلام از توابع شهرستان دهلران است. منطقه فکه؛ رملی و سرزمین شن های روان است و در بخش جنوبی آن رمل و شن های روان بیشتر است به گونه ای که حرکت کردن بسیار سخت و طاقت فرسا است. در فکه جنوبی، تعداد روستاها به تعداد انگشتان هم نمی رسد و فقط  عده ای از عشایر در آن زندگی می کنند اما در منطقه فکه شمالی به علت وجود رودخانه دویرج و باران ها فصلی؛ روستاهای معدودی وجود دارد. فکه یکی از محورهای اصلی تجاوز و حمله ارتش عراق به شمال خوزستان بود. لشکر 1 مکانیزه عراق از این محور به سمت شوش تهاجم کرد. اما مقاومت یک گروه رزمی از تیپ 37 زرهی شیراز و گروهی از سپاه پاسداران موجب شد دشمن به سختی و با تاخیر از فکه عبور کند. پس از عملیات فتح المبین که به آزادسازی غرب شوش و دزفول انجامید، منطقه فکه همچنان در اشغال دشمن باقی ماند.

 

در تاریخ 17/11/1361 عملیات والفجر مقدماتی درجنوب فکه انجام شد و رزمندگان توانستند به خطوط دفاعی ارتش عراق نفوذ کنند اما به علت مقاومت شدید دشمن، رزمندگان به مواضع قبلی بازگشتند. این منطقه علاوه بر آنکه مشهد تعداد قابل توجهی از رزمندگان است، شاهد شهادت دو فرمانده بزرگ جنگ یعنی حسن باقری و مجید بقایی بود. در 10 /2 1365 دشمن دوباره به فکه حمله کرد و بیش از هفت کیلومتر پیشروی نمود و تا آخر جنگ این منطقه در دست دشمن باقی ماند. پیکر شهدا نیز مدت ها در میادین مین بر زمین ماند. اولین اکیپ های تفحص به همت شهید محمودوند در اوایل دهه هفتاد در این سرزمین شوروع به کار کردند و پیکرهای تعداد زیادی از شهداء از این منطقه به شهرها باز گردانده شد. شهید مرتضی آوینی هنگام ضبط برنامه روایت فتح از محل قتلگاه 120 رزمنده گردان حنظله از لشکر 27 محمد رسول الله(ص) در تاریخ 20/1/1372 به همراه سعید یزدان پرست بر اثر انفجار مین در این منطقه به شهادت رسیدند. در فکه تعدادی از نیروهای تفحص نیز در حین یافتن شهدا به شهادت رسیده اند که از جمله آنها میتوان به شهدایی چون علی محمودوند، سید علی موسوی، مجید پازوکی، غلامی، سعید شاهدی و برادران صابری اشاره کرد.

 

مقتل شهدای فکه بین پاسگاه فکه و چزابه و در غرب پاسگاه طاووسیه و در سه کیلومتری جاده فکه-چزابه قرار دارد. در این مقتل بخشی از زمین به صورت بکر و به صورت رملی با سیم خاردار محصور شده و به عنوان معبری امن از مناطق آلوده اطراف خود جدا شده است. علاوه بر راهیان نور، این قتلگاه همه ساله در ایام محرم و عاشورای حسینی میزبان عزاداران حسینی است.

 


منابع

↑ کتاب اطلس جغرافیای حماسی 1 (خوزستان در جنگ) صفحه 158 - 159

 

پیوند به دیگر وبگاه ها