ایستگاه حسینیه

ایستگاه حسینیه (0)

ایستگاه حسینیه نام یکی از ایستگاه های راه آهن بین اهواز و خرمشهر است که در 38 کیلومتری خرمشهر و در دهستان باوی، بخش مرکزی از توبع شهرستان خرمشهر قرار دارد. در ضلع جنوبی این ایستگاه، کانال آب رسانی روستای گرمدشت از شرق به غرب امتداد دارد.با آغاز جنگ یکی از محورهای حمله ی عراق، جاده ی پاسگاه زید بود که در نزدیکی این ایستگاه سه راه حساس حسینیه را شکل می دهد. این ایستگاه به لحاظ قرار گرفتن در مجاورت جاده ی اهواز–خرمشهر و پاسگاه زید عراق در همان روزهای نخستین هجوم، سقوط کرد و بخشی از تاسیسات این ایستگاه تخریب و حتی ریل های آن برای استفاده در مواضع دفاعی ارتش عراق از جا کنده شد. در 4 مهر 1359 آتش بارهای 175 میلی متری توپخانه ی لشکر 92 زرهی اهواز که در شرق حسینیه مستقر بودند و مدافعان خرمشهر را پشتیبانی می کردند، به علت پیش روی تانک های دشمن به ناچار به شرق جاده ی اهواز–خرمشهر و نزدیکی رودخانه ی کارون عقب نشینی کرد. در نتیجه مدافعان خرمشهر از آتش پشتیبانی توپخانه محروم شدند. در ادامه لشکر 5 مکانیزه سپاه سوم ارتش عراق با تصرف و اشغال این منطقه توانست تا عمق 15 کیلومتری به سمت اهواز پیش روی کرده و خرمشهر را از شمال مورد تهدید قرار دهد.

 

این ایستگاه که یکی از محورهای اصلی عملیات بیت المقدس بود و حفظ و پدافند در آن منطقه بسیار مهم و حیاتی بود، سرانجام پس از 19 ماه اشغال و به دنبال رخنه ی موفق نیروهای قرارگاه فرعی نصر 2(تیپ 27 محمد رسول الله(ص) سپاه و تیپ 2 لشکر 21 حمزه ی ارتش) در مرحله ی دوم عملیات بیت المقدس و رسیدن آنها به جاده ی اهواز–خرمشهر و به دنبال یک هفته جنگ شبانه روزی، در سحرگاه روز جمعه هفدهم اردیبهشت 1361 به تصرف رزمندگان در آمد. از طرفی ارتش عراق با توجه به دشت وسیع اطراف آن و راه ارتباطی خرمشهر–اهواز بسیار تلاش می کرد آن را باز پس بگیرد اما بعد از قبولی ناتوانی در انجام این کار، با آتش شدید توپخانه در این نقطه، جهنمی از آتش ایجاد نمود. این منطقه در جریان عملیات رمضان، یکی از اصلی ترین محور های هجوم به دشمن بود که در آن پاسگاه زید عراق آزاد شد. هم زمان با عملیات خیبر نیز یکی از محورهای اجرای تک فریب، همین ایستگاه بود. پس از آزاد سازی ایستگاه حسینیه این منطقه محل استقرار نیروهای پشتیبانی و جهاد سازندگی شد.

 

این ایستگاه در جریان عملیات کربلای 4 وکربلای 5 وکربلای 8 و بیت المقدس 7 نیز به عنوان یکی از عقبه های مهم و فعال یگان های خودی بود و تعداد زیادی از یگان های عمل کننده در اطراف این ایستگاه استقرار داشتند. ایستگاه بازرسی و کنترل هم در این منطقه دایر شد که تردد نیروها را کنترل می کرد و این پست دژبانی تا پایان جنگ دایر بود. در اول مرداد 1365 منطقه ی حسینیه به شدت زیر آتش توپخانه ی دشمن قرار گرفت و در تاریخ 20 فروردین 1366 و 23 دی 1366 نیز مورد حمله ی هوایی دشمن قرار گرفت. در شرق جاده ی اهواز – خرمشهر و روبه روی ایستگاه حسینیه، جاده ی شهید شرکت قرار دارد که مسیری برای دسترسی به روستای دارخوین است و به واسطه ی پل «شهید هزاردستان» ارتباطش با جاده ی آبادان و اهواز برقرار می شود.

 

در کنار این جاده در 7 کیلومتری ایستگاه حسینیه، بیمارستان صحرایی امام حسین(ع) قرار دارد و همین امر این ایستگاه را برای نقل وانتقال مجروحین بسیار حیاتی و با اهمیت کرده بود. از طرفی وجود قرارگاه عملیاتی کربلا در 8 کیلومتری شرق ایستگاه، اهمیت آن را دو چندان کرده بود. به همین علت در طول جنگ این مناطق بارها مورد حمله ی هوایی قرار گرفت و برای مقابله با این حملات، پدافند هوایی در این منطقه استقرار یافت. نیروهای پشتیبانی جهاد سازندگی تا پایان جنگ در این منطقه مستقر بودند.

 


منابع

↑ کتاب اطلس جغرافیای حماسی 1 (خوزستان در جنگ) صفحه 45 - 46

شما اینجا هستید: صفحه اصلی سرزمین نور مناطق عملیاتی جنوب ایستگاه حسینیه