نرگس باغ-سیدابوالحسن

آستان مقدس امامزاده سیدابوالحسن (علیه السلام) ـ نرگس باغ

شرح حال: به عقيده اهالي از فرزندان امام موسي بن جعفر (علیه السلام) مي باشد .

شهرت محلی: به امامزاده سیدابوالحسن (علیه السلام) معروف است

اطلاعات فیزیکی: آستان امامزاده سید ابوالحسن(علیه السلام) در بخش مرکزی شهرستان رامسر، شهر رامسر، نزديكي دريا محله، منطقه نرگس باغ توساسان(شيلو) واقع شده است و فاصله آن تا کنار دريا كمتر از يك كيلومتر مي باشد. بناي ساختمان بقعه از گل و چوب و شامل سه اتاق كوچك بوده بام آن حلب پوش است داراي ايواني در جلوی آن قرارگرفته كه سقف آن لمبه كاري مي باشد ضريح بقعه چوبي و مشبك است و زائرين زيادي براي زيارت به اين مكان متبركه مي آيند. سه اصله درخت قديمي آزاد درمقابل بقعه قرار دارد كه منظره جالبي را در اطراف اين بقعه پديد آورده است مسجد جديد بنا شده كه بنام مسجد امام خميني(رحمة الله علیه) خوانده مي شود ضمنا كمربندي جديد الاحداث رامسر از نزديكي اين بقعه مي گذرد.آستان مقدس امامزاده سیدابوالحسن (علیه السلام) به مساحت تقریبی 1250 مترمربع در شهر رامسر در منطقه توساسان واقع شده است. امکانات رفاهی این امامزاده شامل وضو خانه، سرویس بهداشتی، آب و برق و گاز و تلفن می باشدو شبستانی نیز در حال احداث است. این آستان دارای هیئت امنا و خادم است. امکانات فرهنگی شامل مراسمات مذهبی در طول ایام سال برگزار می شود . این امامزاده پذیرای زائرین می باشد. 

ادرس: مازندران ـ شهرستان رامسر ـ بخش مرکزی ـ شهر رامسر، کمربندی منطقه نرگس باغ.

زیارتنامه: السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَ رَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجتهای خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

 


 منابع:

پرتال جامع امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی

خواندن 2894 دفعه
شما اینجا هستید: صفحه اصلی استان بوشهر رامسر نرگس باغ-سیدابوالحسن