ساری-امامزاده سیدعلی

آستان مقدس امامزاده سیدعلی (علیه السلام) ـ ساری

شرح حال: نزدعموم مردم احترام فوق العاده ای دارد. اهالی او را برادر امامزاده حسن مدفون درهمین روستامی دانند، امامزاده علی و برادرش سیدحسن به همراه پدرشان سیدعقیل ازملتان پاکستان به منطقه طبرستان مهاجرت نمودند و در دستگاه حسن بن زیدداعی، مؤسس دولت علویان طبرستان قرب و منزلت خاصی داشتند و از بزرگان سادات علوی درقرن سوم به شمارمی آمدند. نسب شریفش با پنج واسطه به امام اول شیعیان حضرت علی(علیه السلام) منتهی می شودکه ازاین قراراست: سیدعلی بن عقیل بن جعفر الملک الملتانی بن محمد بن عبدالله بن محمد بن عمرالاطرف بن امام علی (علیه السلام) یکی دیگر از برادرانش به نام سیدعبدالعظیم در روستای لالیم مدفون می باشد.

شهرت محلی: به امامزاده سیدعلی علوی (علیه السلام) معروف می باشد

اطلاعات فیزیکی: آستان امامزاده سیدعلی(علیه السلام) درشهرستان ساری، درشش کیلومتری خاوری شهرساری، در میان روستا و بعد از مسجد صاحب الزمان قرار دارد.

ادرس: استان مازندران ـ شهرستان ساری ـ بخش مرکزی


زیارتنامه: السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَ رَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجتهای خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.


 منابع:

پرتال جامع امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی

خواندن 3319 دفعه
شما اینجا هستید: صفحه اصلی اطلس جنگ تحمیلی واژگان و اصطلاحات ساری ساری-امامزاده سیدعلی