دارابکلا-امامزاده باقر

 آستان مقدس امامزاده باقر (علیه السلام) ـ دارابکلا

شهرت محلی: به امامزاده باقر (علیه السلام) معروف می باشد.

اطلاعات فیزیکی: آستان امامزاده باقر(علیه السلام) دربخش میاندورود شهرستان ساری، 20 کیلومتری خاوری شهرساری، دهستان کوهدشت، دروسط روستای داراب کلا واقع شده است.
بنای ساختمان بقعه شامل بنائی هشت ضلعی قدیمی است که درهریک ازاضلاع آن دودرب وچند پنجره تعبیه نموده اند و بام بقعه حلب سراست و شیب آن بسیار تند و در نتیجه نوک آن تیز و ارتفاع آن حدود چهار متر می باشد. در ضلع جنوب بقعه که مدخل اصلی آن است، مسجد یا حسینیه ای به طول دوازده وعرض هشت متر ساخته اند که بام آن پشم سیمان(ایرانیت) است، زمین زیارتگاه حدود بیست هزارمترمربع است. بر روی مرقدامامزاده، صندوق چوبی قراردارد که فاقد تزیین می باشد. قدمت بنای بقعه متعلق به اوایل دوره پهلوی اول است.

ادرس: استان مازندران ـ شهرستان ساری ـ بخش میاندورود ـ شهر ـ دهستان کوهدشت ـ روستای دارابکلا


زیارتنامه: السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَ رَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجتهای خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

 

 پانویس


پرتال جامع امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی

 

پیوند به دیگر وبگاه ها

آستان مقدس امامزاده باقر علیه السلام در پرتال جامع امامزادگان ایران

 

 

خواندن 3532 دفعه
شما اینجا هستید: صفحه اصلی اطلس جنگ تحمیلی واژگان و اصطلاحات مياندرود دارابکلا-امامزاده باقر