ایتالیا؛رم

ایتالیا کشوری در جنوب اروپا و پایتخت آن شهر رم است. این کشور از شبه‌جزیره ایتالیا و دو جزیره سیسیل و ساردِنی در دریای مدیترانه تشکیل شده‌است. واحد پول این کشور یورو و زبان رسمی آن ایتالیایی است. ایتالیا پنجمین کشور پرجمعیت اروپا و بیست و سومین کشور پرجمعیت دنیا است. دو کشور مستقل بسیار کوچک به نام‌های واتیکان و سان مارینو در درون خاک ایتالیا قرار دارند و یک تکه از خاک ایتالیا نیز بیرون از خاک اصلی این کشور و در سوئیس قرار دارد که کامپیونه دیتالیا نامیده می‌شود.رم، پایتخت ایتالیا، به عنوان پایتخت امپراتوری روم و اقامتگاه پاپ، برای سده‌های پیاپی از مراکز سیاسی و مذهبی تمدن غرب بود.پس از فروپاشی امپراتوری روم، منطقه ایتالیا به مناطق و شهرهای خودگردان بسیاری تقسیم شده‌بود (ازجمله جمهوری ونیز و دولت کلیسا) ولی واحدهای مختلف سیاسی در منطقه ایتالیا در سال ۱۸۶۱ متحد شده و کشور کنونی ایتالیا را به‌وجود آوردند.

ایتالیا در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران

ایتالیا به باشگاه حامیان بین المللی عراق می پیوندد : در آوریل 1979 تنها حلقه ی مفقوده در برنامه ی تولید سلاح هسته ای عراق ، ازمایشگاه بازامایی و استخراج پلوتونیم از سوخت مصرفی راکتور بود . این حلقه ی مفقوده را شرکت اسنیاتیچینت از مراکز هسته ای ایتالیا پر کرد . بر اساس اسنادی که مدیر پیشین این شرکت فرعی گروه فیات ارائه کرده است ، این شرکت با فروش چهار ازمایشگاه هسته ای و سه سلول داغ به کمسیون انرژی اتمی عراق موافقت کرده است. به اعتقاد ویلسون مدیر بخش فیزیک دانشگاه هاروارد این پروژه ی ایتالیایی سالانه هشت کیلوکرم پلوتونیم در اختیار عراق قرار می داد که برای تولید یک بمب اتمی کافی بود. درست چند روز قبل از حمله ی صدام به ایران ، عراق اعلام کرد که ، ایتالیا را به عنوان شریک عمده و اصلی خود برای تجهیز نیروی دریایی و تربیت پرسنل عراقی انتخاب کرده است. همچنین مقرر شد 1200 افسر نیروی دریایی عراق در ایتالیا دوره ببینند این ترجیح دادن ایتالیا بر فرانسه و شوروی یک دلیل استراتژیک داشته نه فنی . عراق می خواست باشگاه حامیان بین المللی خود را توسعه دهد و تق.یت نماید. (منبع : سوداگری مرگ ؛ نوشته ی تیمرمن)

مین های ضد نفر ایتالیایی : آلن فیدرمن (محقق و نویسنده امریکایی): در یکی از پیچیده ترین خلاف کاری ها در رُم ؛ میلیون ها مین مرگبار با استفاده از یک شرکت قلابی در سنگاپور به عراق فرستاده شد عراق با کمک یکی از شعبات بانک «لاوورو» در شمال ایتالیا نه میلیون مین ضدنفر به ارزش 225 میلیون دلار خریداری نمود این مین ها ساخت شرکت «والسلا» بود که 50درصد ان تحت مالکیت شرکت فیات ، گروه صنعتی بزرگ ایتالیا و تحت کنترل جیانی انیلی 72ساله بود که امروزه نیز به عنوان پادشاه بدون تاج و تخت ایتالیا معروف است . برخی از مین هایی که عراق دریافت نمود از نوع بسیار وحشتناکی است که به راحتی میتوان انها را از هلیکوپتر پخش کرد یا به سادگی روی سطح بیابان انداخت اگر کسی روی این مین ها پا میگذاشت پای قربانی تا مچ حتی تا ران قطع می شد.

خواندن 3687 دفعه