هشام صباح الفخری

سرلشکر ستاد "هشام صباح الفخري" رئيس دستگاه اطلاعاتي صدام و يکي از مشهورترين و خبيث ترين فرماندهان ارتش عراق طي 8 سال جنگ با ايران بود. "هشام صباح الفخري" مسئوليت هاي مهمي را در تجاوز عراق و ادامه 8 سال جنگ عليه ملت ايران داشت از جمله فرماندهي لشکر 10 زرهي، فرماندهي سپاه چهارم عراق، و مدتي نيز رئيس ستاد ارتش بود. وي پس از حمله عراق به کويت در سال 1990 از سوي صدام به فرمانداري استان "ميسان" عراق منصوب شد که در مقابله با انتفاضه و سرکوب شيعيان عراق در آن زمان، نقش بسزايي داشت و کشتارهاي عظيمي براه انداخت.  الفخري پس از سقوط رژيم بعث در سال 2003 به سوريه پناهنده شد و چند سال آخر عمر خود را در وضع معيشتي و جسماني بسيار بدي گذراند. به نقل از خبرنگار نشريه عرب زبان "الزمان" در سوريه، ژنرال "هشام صباح الفخري" رئيس دستگاه اطلاعاتي سابق عراق درحالي در قبرستان مسلمانان در شهر حلب دفن شد که تعدادي از فرماندهان سابق ارتش عراق که به سوريه پناهنده شده اند، در تدفين او شرکت داشتند.

 

سمت هاي گوناگون هشام در ارتش عراق، چهره آشنايي از او ساخته است. او زماني معاون فرمانده گردان تانک، از لشکر چهارم بود. بعد فرمانده گردان تانک شد، فرماندهي تيپ دهم زرهي را هم به عهده داشت و در آغاز جنگ فرمانده لشکر دهم زرهي شد. در اثناي جنگ با ايران به فرماندهي سپاه چهارم رسيد و زماني هم معاون رييس ستاد ارتش بود. هشام درآخرين روزهاي جنگ فرمانده يکي از سه محور اصلي درعمليات بازپس گيري شبه جزيره فاو بود. او هم مثل بيشتر فرماندهان عالي رتبه ارتش عراق، فرصت پاسخ گويي به عقده هاي موروثي خود را پيدا کرد. اين همان راهي است که پيش از او صدام، اهل روستاي "العوجه" تکريت آن راپشت سر گذاشته بود.

انتخاب سه آجودان ويژه که هر کدام وظيفه خاصي به عهده داشتند، اولين عايله نظامي او را زماني که فرمانده لشکر دهم بود، تشکيل مي دادند؛ اولين آنان يک سروان بود به نام "طلال البغدادي" که هشام او را مامور کرده بود که در جبهه ها همراهي مي کرد؛ سومين آجودان که سرهنگ "عباس قوميه" نام داشت، مامور برنامه ريزي عيش و نوش هشام بود که عشرتکده هاي خصوصي بغداد به خصوص کاباره "الاقباس" را باب ميل فرمانده اش مهيا مي کرد. آن طور که افسران عراقي در ايران مي گويند، عباس قوميه براي اين کارها سنگ تمام مي گذاشت.

هشام براي قتل عام مردم روستا هاي مرزنشين و اسيران جنگي ما، دستش کاملا باز بود. کم تر اسير ايراني بود که هشام با او رو به رو شود و گلوله هاي سلاح کمري او در سينه اش ننشيند. هشام صباح فخری جزو بزرگ ترین جنایتکاران جنگ است؛ چرا که دستور اعدام اسرای ایرانی را می داد و افسران و درجه داران را به این کار ترغیب می کرد. او گاهاً خود نیز به این کارها ممارست داشت و به عنوان مثال اقدام به پرتاب اسرای ایرانی از هلی کوپتر درحال پرواز می کرد و معتقد بود این امر سبب بالا رفتن روحیه سربازان می شود.  او در عمليات "فتح المبين" وقتي صف اسيران ايراني را از هلي کوپتر مي بيند، به خلبان دستور مي دهد که همه آنان را از هوا به رگبار ببندد و خلبان هم دستور را اجرا مي کند. کينه هشام از ايرانيان همان سلاحي بود که صدام در زاغه دل ارتش عراق آن را پنهان کرده بود. از مشهورترين قتل عام هاي هشام که ما امروز او را يکي از بزرگ ترين جنايتکاران جنگي عراق مي دانيم علاوه بر کشتار جمعي و فردي اسيران ايراني، قتل عامي بود که در استاديوم ورزشي شهر "العماره" به راه انداخت. آن روز هشام در برابر چهارصد سرباز و درجه دار عراقي که در عمليات "بدر" از جبهه فرار کرده بودند، قرارگرفت. اين اتفاق در زمستان سال 1362 افتاد. مردم زيادي در استاديوم گرد آمده بودند و تعداد زيادي هم نظامي عراقي براي گرفتن درس عبرت سکوهاي سيماني اين استاديوم را پرکرده بودند. هشام درحالي که روي صندلي راحتي نشسته بود و در کنارش سرهنگ "ثابت سلطان" قرار داشت، با حرکت دستش فرمان آتش را به جوخه اعدام صادر کرد و چهارصد نظامي عراقي در برابر چشمان هموطنان خود روي زمين فوتبال در خون غلتيدند.

صفحه هاي تاريخ جنگ عراق با ايران، نام اين ژنرال بي افتخار را به عنوان يکي از جنايتکاران بزرگ جنگي هميشه به خاطر خواهد داشت.

 

شناسه هشام صباح الفخری

1- از استان موصل

2- معاون فرمانده گردان 4 تانک تابعه لشکر چهارم که قرارگاه آن همیشه شهر موصل بوده است. (وی در طول تصدی این مسئولیت متهم به اغفال پیک زیر دست خود و اعمال غیر اخلاقی با وی شد.)

3- فرمانده گردان تانک در تیپ 10 زرهی

4- فرمانده تیپ 10 زرهی

5- فرمانده لشکر ده زرهی

6- فرمانده سپاه چهارم

7- معاون رئیس ستاد ارتش

8- فرمانده یکی از سه ستون خط شکن برای باز پس گیری شهر فاو

 

از خصوصیات اخلاقی وی این که:

- شرب افراطی مشروبات الکلی، به ویژه هنگام نبردها

- بد خلق و قسی القلب در برخورد با زیر دستان

- و از صفات اصلی و متمایز هم پر خوری و حرص در خوردن در حد تهوع

خواندن 4208 دفعه