کچانک-امامزادگان (ع)

آستان مقدس امامزادگان سیدعلی و سیدعلی محمد (علیهما السلام) ـ کچانک

شهرت محلی: به امامزاده سیدعلی وسیدعلی محمد(علیهما السلام) معروف می باشند.

اطلاعات فیزیکی:آستان امامزادگان سیدعلی و سیدعلی محمد (علیهما السلام) در بخش مرکزی شهرستان تنکابن، شهر شیرود، دهستان کلیجان، روستای کچانک داخل مزارع کشاورزی واقع شده است. مزاراین دو برادردر کنار یکدیگر و در اتاق ساده و محقر قرار داشته و مجموع بنای ساختمان بقعه شامل سه باب اتاق است که بسیار شبیه منازل مسکونی اهالی می باشد. بنای بقعه که نشان از بازسازی دارد، آجری و بام آن حلب پوش است. در قسمت شرقی، قبر سیدعلی کیا و در قسمت غربی بقعه، قبر سیدمحمدعلی کیا، با ضریح چوبی ساده قرار دارد. تمامی اتاق های بقعه دارای چهار درب ورودی چوبی است. چیزی که دراین امامزاده عجیب به نظر آمد، نقاشی دیواری اتاقها و ایوان بقعه بود که ترکیبی از مظاهر طبیعت و گل و بوته داشت. درخت لنگای بزرگی در نزدیکی بقعه قرار دارد.

ادرس: استان مازندران ـ شهرستان تنکابن ـ بخش مرکزی ـ شهر شیرود ـ دهستان کلیجان ـ روستای کچانک

زیارتنامه: اَلسَلامُ عَلَیکُم اَیُهَا السّادَةُ الاَزکِیاءُ، اَلطّاهِرونَ الاَولِیاءُ وَالدُّعاةُ الاَحفِیاءُ؛ اَشهَدُ اَنَّکُم قُلتُم حقَّا، وَنَطَقتُم حَقّاً وَصِدقاً وَدعَوتُم اِلی مَولایَ وَمَولاکُم، عَلانِیَةً وَسِرَّا، فازَ مُتَّبِعُکُم، وَنَجا مُصَدِّقُکُم، وَخَابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکُم، وَالمُتَخَلِفُ عَنکُم، اَشَهدوا لی بِهذِهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمعرِفَتِکُم وَطاعَتِکُم، وَتَصدیقِکُم وَاتَباعِکُم، وَالسَّلامُ عَلَیکُم یا سادَتی وَاَبناءَ ساداتی، اَنتُم بابُ اللهِ المُؤتی مِنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکُم زائراً، وَحاجاتی لَکُم مُستَودِعَةً، وَها اَنَا ذا اُستَودِعُکُم دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیم عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکُم وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

سلام بر شما ای بزرگان پاک و مطهر و اولیاء الهی و ای دعوت کنندگانی که نهایت اکرام و الطاف و عنایات را روا داشتید، شهادت می دهم که شما به حق سخن گفته اید و راستگو بوه اید و به حق و راستی نطق نمودید و به سوی مولایم و مولایتان آشکارا و نهان دعوت کرده اید، رستگار و پیروز گشت کسی که شما را پیروی کرد و نجات یافت هر کسی که شما را تأیید کرد، ناامید و زیان دید آن که شما را دروغگو دانست. و آن که از شما روی گردانید، شاهد گواهی من باشید تا این که از رستگاران باشم به واسطه شناخت و اطاعت و تصدیق شما و تبعیت از شما. سلام بر شما ای سروران من و فرزندان سروران من، شما درهای الهی هستید که مردم از آن درها وارد می شوند و از میان آن درها به سوی خدا می روند و شما درهایی هستید که از آن درها دینمان و احکام الهی را می گیریم. به زیارت شما آمده ام و حاجت ها و خواسته هایم را نزدتان به ودیعت نهاده ام، من اینک دین و امانتم را و عاقبت کارهایم را و تمامی آرزوهایم را تا پایان حیاتم و هنگام مرگم در نزد شما به ودیعت می نهم و سلام و رحمت و برکات خداوند بر شما باد.

 


 منابع:

پرتال جامع امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی

خواندن 3374 دفعه
شما اینجا هستید: صفحه اصلی اطلس جنگ تحمیلی فهرست یگان های عراق تنکابن کچانک-امامزادگان (ع)