سازمان ملل

سازمان ملل متحد(الأمم المتحدة) سازمان ملل متحد سازمانی بین‌المللی است که در سال ۱۹۴۵ میلادی تأسیس و جایگزین جامعه ملل شد. این سازمان توسط ۵۱ کشور تأسیس و در سال ۲۰۱۱ میلادی، ۱۹۳ کشور عضو داشته‌است. اعضای آن تقریباً شامل همه کشورهای مستقلی می‌شود که از نظر بین‌المللی به رسمیت شناخته شده‌اند. فقط واتیکان، که عضویت در سازمان را نپذیرفته‌است و چین ملی (تایوان) که عضویتش بعد از عضویت جمهوری خلق چین لغو شد، در سازمان ملل متحد عضو نیستند. مقر سازمان ملل متحد در نیویورک است و کشورهای عضو و موسسات وابسته در طول هر سال با تشکیل جلسات منظم در مورد امور بین‌المللی و امور اجرایی مربوط به آنها تصمیم‌گیری می‌کنند.سازمان ملل در پایان جنگ جهانی دوم و از سوی کشورهای پیروز در آن جنگ شکل گرفت . شورای امنیت قوی‌ترین نهاد سازمان ملل پنج عضو دائمی دارد که در تصمیمات این شورا حق وتو دارند. دفتر سازمان ملل متحد در ژنو مقر اروپایی این سازمان است. پیش از سال ۱۹۴۹ امور اروپایی سازمان در شهرهای مختلف مثل نیویورک و لندن انجام می‌گرفت.

زیرمجموعه‌ها، آژانس‌ها و سازمان‌های وابسته

    یونسکو

    آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

    صندوق جمعیت سازمان ملل متحد

    کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان

    سازمان بازدارندگی از به‌کارگیری جنگ‌افزارهای شیمیایی

    سازمان منع تجارت بین‌المللی گونه‌های در حال انقراض (سایتس)

علاوه بر شش رکن اصلی، سازمان ملل متحد نهادها و برنامه‌های دیگری را نیز پوشش می‌دهد. از شناخته شده‌ترین این نهادها یونسکو، یونیسف و کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان است.

 

منشور ملل متحد

منشور ملل متحد سّندی است که هدف‌ها و سازمان و نحوه کار سازمان ملل متحد و نهادهای وابسته به آن را تعیین می‌کند. این سند در حکم اساسنامه سازمان ملل است.متن منشور ملل متحد در ۲۶ ژوئن ۱۹۴۵ در سانفرانسیسکو در پایان کنفرانس ملل متحد به امضای ۵۱ کشور رسید و در ۲۴ اکتبر ۱۹۴۵ لازم‌الاجرا شد. امروزه ۱۹۱ کشور آن را امضا کرده‌اند و رعایت مفاد آن برای همه اعضای سازمان ملل متحد الزامی است. در متن منشور صریحاً تاکید شده که مفاد منشور بر هر قرارداد بین‌المللی دیگری مقدم است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد (مجلس أمن الأمم المتحدة)

شورای امنیت ملل متحد ؛ یکی از ارکان سازمان ملل متحد است که وظیفهٔ پاسداری از امنیت و صلح بین‌المللی را به عهده دارد. بر اساس منشور سازمان ملل متحد، حیطهٔ قدرت شورای امنیت شامل اعزام نیروهای پاسدار صلح، تصویب تحریم‌های بین‌المللی، و اعطای اجازه استفاده از نیروی نظامی علیه کشورهای متخاصم است. تصمیم‌های این شورا به صورت قطعنامه‌های شورای امنیت اعلام می‌شود.شورای امنیت پنج عضو دائم و ده عضو انتخابی دارد. پنج عضو دائم این شورا در تصمیم‌ها و رای‌گیری‌های شورا حق وتو دارند. ریاست شورای امنیت نوبتی است (به‌ترتیب الفبای انگلیسی) و طول مدت آن یک ماه ریاست می‌باشد.

 

گزارش سازمان ملل در خصوص کمک های غرب به برنامه های تسلیحاتی عراق : عراق تسلیحات خود را از 150 شرکت المانی ؛ امریکایی و اینگلیسی تهیه کرده است. بر اساس گزارش ها دولت عراق از سال 1975 توسط 80 کمپانی المانی ؛ 24 شرکت امریکایی و حدود 12 شرکت اینگلیسی و چند شرکت سوئیسی ؛ ژاپنی ؛ ایتالیایی ؛ فرانسوی ؛ سوئدی ؛ برزیلی و ارژانتینی تجهیزات دریافت کرده است . المان بیشترین کمک را به برنامه اتمی با 27 شرکت و امریکا با 24 شرکت و اینگلیس با 11 شرکت انجام داده اند.

خواندن 4162 دفعه