آمریکا؛واشینگتن

ایالات متّحدهٔ آمریکا [به انگلیسی: The United States of America]


آمریکا، کشوری است در آمریکای شمالی، و به پایتختی شهر واشینگتن، دی. سی. است. از نظر کل وسعت آب و خاک، آمریکا بعد از روسیه و کانادا، سومین کشور پهناور جهان است. به طور تقریبی، کشور آمریکا، شش برابر بزرگ‌تر از ایران و نصف روسیه است. آمریکا را می توان سرزمین زندانیان نامید آمریکا این ادعا را دارد که آزادترین کشور دنیاست . این ادعا در حالی صورت می گیرد که این کشور به تنهایی نزدیک به یک چهارم کل زندانیان دنیا را به خود اختصاص داده است. یعنی از هر چهار زندانی در دنیا یکی از انها در امریکا زندانی است این در حالی است که جمعیت آمریکا چیزی قریب به پنج درصد کل جمعیت جهان است. آمریکا ادعا می کند طرفدار آزادی است اما هیچ کشوری در دنیا به قدر آمریکا [به نسبت جمعیت] زندانی ندارد. نزدیک سیصد میلیون جمعیت دارند ؛ اما نسبت زندانی های انها به این جمعیت از نسبت زندانی های همه کشورهای دنیا به جمعیت شان بیشتر است . در کنار این مساله دادگاه های فرمایشی و دادگاه های دروغین هم وجود دارد.

 

واشینگتن، دی. سی [به انگلیسی: Washington, D.C]


پایتخت ایالات متحده آمریکا است. بنا بر قانون اساسی آمریکا، این ناحیه تحت نظارت انحصاری کنگره ایالات متحده‌است و نتیجتاً بخشی از هیچ ایالتی نیست.

 

کنگره ایالات متحده آمریکا [به انگلیسی: United States Congress]


شاخه قانونگذاری در دولت ایالات متحده آمریکا است. کنگره آمریکا حاوی دو مجلس سنا و نمایندگان است. تاسیس کنگره به سال ۱۷۷۴، یعنی دو سال قبل از استقلال آمریکا باز می‌گردد.

 

کاخ سفید [به انگلیسی: White House]


محل کار و اقامت‌گاه رسمی رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا است. ساختمان کاخ سفید شامل شش طبقه‌است . کاخ سفید در مالکیت سازمان پارک‌های ملی است.

 

پنتاگون [Pentagon] وزارت دفاع امریکا


مرکز و مقر فرماندهی وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا است. کلمه پنتاگون معمولاً بیشتر به عنوان وزارت دفاع استفاده می‌شود. پنتاگون در زبان یونانی معنای پنج‌ضلعی می‌دهد.

 

سیا [سازمان جاسوسی امریکا]


آژانس اطلاعات مرکزی [به انگلیسی: Central Intelligence Agency] هم‌چنین مشهور با سرواژه «سیا» و یا «سی‌آی‌اِی» (به انگلیسی: CIA) نام سازمان اطلاعات مرکزی آمریکاست که وظیفهٔ جمع‌آوری و تحلیل اطلاعات مهم دربارهٔ کشورها، حکومت‌ها، شرکت‌های اقتصادی و افراد خارجی را به حکومت ایالات متحده آمریکا دارد.مرکز سازمان سیا در ایالت ویرجینیاست.

 

سنا و سناتور


سِنا نوعی مجلس قانون‌گذاری است که اعضای آن را اعیان و اشراف و اشخاص باتجربه و سالخورده تشکیل می‌دهند. سنا از واژه لاتین سناتوس (senātus) گرفته شده که از واژه (senex) به معنی مرد سالخورده می‌آید.  سناتور به معنی عضو مجلس سنا است.

 

سازمان آژانس امنیت ملی ایالات متحده آمریکا


آژانس امنیت ملی ؛ همچنین مشهور با (اِن‌اس‌اِی به انگلیسی: NSA)، یک سازمان دولتی آمریکا است که به نحوی زیر نظر سازمان دفاع ایالات متحده آمریکا اداره می‌شود. این سازمان در ۴ نوامبر سال ۱۹۵۲ تاسیس شد و وظیفه اصلی آن نظارت بر مخابرات و فعالیت‌های ماهواره‌ای و کشف رمز در ایالات متحده آمریکا می‌باشد. البته کار این آژانس محدود به جاسوسی ارتباطات است و جاسوسی انسانی را شامل نمی‌شود. مرکزاین آژانس در ایالت مریلند است.

 

شورای ملی امنیت ایالات متحده آمریکا


شورای ملی امنیت ایالات متحده آمریکا ؛ بخشی از تشکیلات دفتر رئیس جمهور ایالات متحده است که به مسائل مربوط به امنیت ملی و سیاست خارجی ایالات متحده رسیدگی می‌کند. وظیفه این شورا اطلاعات‌دهی و شور با رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در مسائل ملی و امنیتی کشور آمریکا است.

 

حزب دموکرات ایالات متحده آمریکا [Democratic Party]


حزب دموکرات ایالات متحده آمریکا یکی از دو حزب بزرگ این کشور است که به همراه حزب جمهوری خواه ایالات متحده آمریکا حکومت را در این کشور در دست دارد. جیمی کارتر رئیس جمهور حزب دموکرات در زمان محمد رضا شاه پهلوی و بعد ان بود و با هدف پیشبرد دولت رفاهی و تاکید بر مسائل اخلاقی و حقوق بشر در سال ۱۹۷۶ به پیروزی رسید. در عرصه سیاست خارجی کنفرانس کمپ دیوید و تسخیر لانه ی جاسوسی امریکا در ایران و به گروگان گرفته شدن ۵۲ دیپلمات این کشور در تهران ؛ دو واقعه تاریخی در دولت کارتر است. گروگانگیری در تهران، ۴۴۴ روز به طول انجامید و تنها زمانی پایان یافت که کارتر در پی شکست از ریگان کاخ سفید را ترک کرده بود. شکست عملیات نجات گروگان‌ها در طبس یک رسوایی کامل برای دولت امریکا است و هیچوقت از ذهن مردم ایران و جهان پاک نخواهد شد.

 

حزب جمهوری‌خواه ایالات متحده آمریکا [The U.S. Republican Party]


حزب جمهوری‌خواه ایالات متحده آمریکا یکی از دو حزب بزرگ این کشور است که به همراه حزب دموکرات ایالات متحده آمریکا حکومت را در این کشور در دست دارد. رانلد ویلسن ریگان رئیس جمهور امریکا از حزب جمهوری خواه در زمان جنگ تحمیلی ایران و عراق بود ریگان دوبار رئیس جمهور امریکا شد و دور دوم در سال ۱۹۸۴ بود وی با شعار کاهش مالیات ها، کاهش هزینه‌های دولت، تقویت بودجه نظامی و کاهش دخالت‌های دولت در امر بخش خصوصی به کاخ سفید وارد شد.  در عرصه سیاست خارجی ریگان با دو موضوع بزرگ در تاریخ امریکا مواجه بود یکی سیاستهایی علیه کشور شوروی و دوم جنگ تحمیلی و دفاع مقدس در ایران و این ها در حالی بود که دولت امریکا با رکود اقتصادی و کسری عظیم بودجه مواجه بود

 

نیروهای مسلح امریکا


 • نیروی زمینی ایالات متحده آمریکا [به انگلیسی: United States Army] نخستین نیروی رزمی ایالات متحده آمریکا است فرمانده نیروی زمینی ایالات متحده آمریکا از سوی رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا و با تایید مجلس سنای ایالات متحده آمریکا انتخاب می‌شود .

 

 • نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا بزرگترین نیرو در نوع خود در جهان است. این نیرو همچنین بزرگترین ناوگان ناوهای هواپیمابر را با بیش از۱۱ ناو درحال خدمت داراست. فرمانده نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا از سوی رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا و با تأیید مجلس سنای ایالات متحده آمریکا انتخاب می‌شود.

 

 • نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا

 

 • نیروی تفنگداران دریایی ایالات متحده [به انگلیسی: United States Marine Corps] یکی از قوای پنج گانه نیروهای مسلح ایالات متحده آمریکا است که انجام عملیات‌های آبی-خاکی را بر عهده دارد و معمولا در همکاری نزدیک با نیروی دریایی از نظر آموزشی، حمل‌ونقل و لجستیکی است.

 

 • نگهبان ساحلی ایالات متحده آمریکا [به انگلیسی: United States Coast Guard] وظیفهٔ این نیرو کنترل و نظارت بر اجرای مقررات دریایی است . در هنگام صلح زیر نظر وزارت ترابری ایالات متحده آمریکا و در هماهنگی با وزارت امنیت داخلی ایالات متحده آمریکا فعالیت می‌کند . اما در زمان جنگ، تحت امر رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا به عنوان فرماندهٔ کل قوا قرار می‌گیرد. در 22 اردیبهشت سال 1366 ، گارد ساحلی امریکا گروهی را به کویت اعزام کرد تا پرچم گزاری یازده نفتکش کویتی را پیگیری کند.

 

 

آمریکا همیشه در جنگ [این تنها بخشی از سیاهه تجاوزگری آمریکا در اقصی نقاط جهان است]


 • آرژانتین سال/1890 آمریکا به بهانه دفاع از منافع تجاری خود به این کشور قشون کشی کرد.
 • شیلی سال/1891 نیروهای آمریکایی برای سرکوب شورشیان ناسیونالیست به این کشور اعزام شدند.
 • نیکاراگوئه سال/1898 نیروهای آمریکایی از شهرهای این کشور به نام بلوفیدز را به مدت یکماه اشغال کردند.
 • چین سال/1894_1900 نیروهای آمریکایی در جریان قیام بوکسر (مشت زنان) قسمتی از خاک چین را اشغال کردند.
 • فیلیپین سال/1898_1910 پس از سقوط فیلیپین در جریان جنگ آمریکا و اسپانیا ؛ آمریکایی ها در خاک این کشور پیاده شدند . در جریان آن عملیات ششصد هزار فیلیپینی کشته شدند.
 • کوبا سال/1898_1902 در جریان جنگ میان آمریکا و اسپانیا نیروهای آمریکایی کشور کوبا را اشغال کردند . آمریکا تا به امروز نیروهای خود را در خلیج کوبایی گوانتانامو نگه داشته است.
 • آغاز جنگ جهانی اول سال/1917_1918 نیروهای زمینی و دریایی آمریکا برای جنگ با نیروهای محور به اروپا گسیل شدند.
 • ترکیه سال/1922 نیروهای آمریکایی وارد خاک ترکیه شدند و در منطقه اسمیرنا میهن پرستان ترک را سرکوب کردند.
 • ویتنام سال از دهه پنجاه میلادی تا سال/1975 [جنگ ویتنام]
 • اندونزی سال/1965 سازمان سیا در این سال در اندونزی کودتای نظامی راه انداخت.
 • لبنان سال/1982 نیروهای نظامی آمریکا به عنوان بخشی از نیروهای حافظ صلح در لبنان مستقر شدند و به دنبال بمب گذاری در یک پایگاه نظامی مشترک نیروهای نظامی امریکا و فرانسه رونالد ریگان دستور حملاتی را صادر کرد.
 • گرانادا سال/1983 به دنبال کودتا در گرانادا ارتش آمریکا با هفت هزار نیروی نظامی به این کشور حمله کرد این حمله نظامی با محکومیت بریتانیا و سازمان ملل مواجه شد. اما شش کشور حوزه کارائیب از ان حمایت کردند
 • ایران سال/1984 نیروهای آمریکایی در این سال دو هواپیمای ایرانی را برفراز خلیج فارس سرنگون کردند یکی از این هواپیماها حامل 290 مسافر بود.
 • لیبی سال/1986 حمله هوایی برای تنبیه رژیم معمر قذافی به دنبال انفجار بمب در یک باشگاه شبانه در برلین که منجر به کشته شدن دو امریکایی و مجروح شدن 79 نفر شد ، صورت گرفت.
 • پاناما سال/1989 به دنبال اعلام جنگ توسط مانوئل نوریگا دیکتاتور پاناما علیه آمریکا به خاطر تحریم آمریکا با بیش از بیست و شش هزار نیروی نظامی به این کشور حمله کرد
 • عراق سال/1991 به دنبال حمله عراق به کویت آمریکا با ائتلاف متشکل از 33 کشور و طی یک عملیات نظامی گسترده صدام حسین را مجبور به ترک خاک کویت کرد.
 • سومالی سال/1992 نیروهای نظامی آمریکا تحت قطعنامه شورای امنیت به منظور پاسداری از صلح در این کشور مستقر شدند.
 • عراق سال/1993 به دنبال طرح ترور علیه جرج بوش پدر توسط عراق آمریکا به مقرهای اطلاعاتی عراق حمله موشکی کرد.
 • هائیتی سال/1994 این ماموریت تحت قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل و در راستای ماموریت حفاظت از صلح صورت گرفت.
 • بوسنی سال/1994 نیروهای نظامی آمریکا و ناتو به مدت هجده ماه علیه صرب های بوسنی حمله هوایی و موشکی کردند و بر فراز منطقه این کشور منطقه پرواز ممنوع اعلام کردند.
 • عراق سال/1996 به دنبال حمله به جت های جنگی آمریکا توسط ارتش عراق دولت آمریکا جنوب عراق را هدف حملات موشکی خود قرار داد و بر فراز این کشور منطقه پرواز ممنوع اعمال کردند.
 • افغانستان و سودان سال/1998 به دنبال بمب گذاری در سفارت آمریکا در کنیا و تانزانیا که منجر به کشته شدن 220 نفر از جمله 12 امریکایی شد ارتش آمریکا به اردوگاه های شبه نظامیان در سودان و افغانستان حمله موشکی کرد.
 • عراق سال/1998 به دنبال همراهی نکردن صدام حسین با بازرسان سلاح های شیمیایی سازمان ملل آمریکا برای تنبیه صدام اهدافی را در بغداد هدف حملات موشکی و هوایی قرار داد.
 • کوزوو سال/1999 ارتش آمریکا و ناتو به مدت بیش از سه ماه پایگاه های نظامی ؛ نیروگاه های برق ؛ پل ها و دیگر تاسیسات زیربنایی یوگوسلاوی سابق را هدف حملات موشکی و هوایی خود قرار دادند.
 • افغانستان سال/2001 به دنبال وقوع حملات 11 سپتامبر 2001 ارتش امریکا و ناتو با بیش از صدهزار سرباز از 48 کشور به رهبری آمریکا به افغانستان حمله کردند جنگی که همچنان ادامه دارد
 • عراق سال/2003 حمله به عراق با هدف سرنگونی حکومت صدام حسین . این جنگ به رهبری آمریکا و ائتلافی متشکل از 48 کشور صورت گرفت. امریکا بیش از 160 نیروی نظامی در خاک عراق پیاده کرد
 • لیبی سال/2011 این جنگ که با ائتلاف بین المللی و با هدف توقف جنگ داخلی در لیبی صورت گرفت شامل حملات موشکی و اعمال منطقه پرواز ممنوع بود.

 

پایگاه های نظامی آمریکا در خلیج فارس


آمریکا هزاران پایگاه نظامی کوچک و بزرگ در 130 کشور دنیا ایجاد کرده است. ماموریت این پایگاه ها علاوه بر عملیات نظامی و جاسوسی ؛ آموزش و همکارای با نظامیان کشورهایی است که آمریکا در آنجا پایگاه زده است. عمر بعضی از این پایگاه ها مانند پایگاه های موجود در ژاپن ؛ آلمان و کره جنوبی حدود پنجاه سال است. آمریکا چندین پایگاه جدید در منطقه خلیج فارس دارد که تاکنون از آنها در حمله به عراق و عملیات نظامی در مناطق مختلف خاورمیانه استفاده شده است. پایگاه هایی که هدف اصلی انها حفظ منافع اقتصادی و نظامی آمریکا در منطقه است.

 • عربستان سعودی : عربستان مقر فرماندهی عملیات مرکزی آمریکا است. البته پس از جنگ کویت مقادیر بسیاری از سلاح و تجهیزات آمریکایی مستقر در پایگاه آمریکا در عربستان به مناطق دیگر در خاورمیانه و اروپا منتقل شد. فعالیت های این پایگاه ها اکنون طبق توافق های دو کشور بر آموزش ؛ رزمایش مشترک ؛ انتقال تجارب ؛ تسلیح ارتش عربستان با تجهیزات و تسلیحات جدید استوار است. پایگاه های مهم آمریکا در عربستان عبارتند از : شمال غربی (تبوک) _ جنوب (خمیس مشیط)_ غرب (جده)_ الشرقیه (ظهران) _ الوسطی (ریاض)_ طائف (مرکز طائف) _ مدینه (مدینه منوره)_شمال (حفر باطن).
 • عمان : همکاری نظامی عمان با آمریکا به 21 / آوریل / 1980 باز می گردد. این توافق چهاربار تجدید شد و آخرین توافق به سال 2010 باز میگردد.
 • کویت : پس از آزادسازی کویت از نیروهای رژیم صدام توافق نظامی طولانی مدتی بین آمریکا و کویت امضا شد. در 28/آگوست/1991 بر اساس توافق دو کشور قرار شد نیروهای زمینی آمریکا مدت بیشتری در خاک کویت باقی بمانند ولی مدت کوتاهی پس از آن یعنی در 4/سپتامبر/1991 کویت از امضای قراردادی با آمریکا برای تمدید حضور نیروهای آمریکایی خبر داد.
 • امارات : آمریکا در سال/1994 با امارات توافقنامه همکاری نظامی مشترک امضا کرد که بر اساس آن دفتری نظامی برای ارتباط و ایجاد پایگاه هایی لجستیکی در بنادر زاید ؛ جبل علی ؛ دبی ؛ فجیره ایجاد شود. در سال/2009 فرانسه یک پایگاه نظامی دائمی در امارات ایجاد کرد.امارات همچنین به نیروهای نظامی هوایی فرانسه و آمریکا اجازه داده است که از پایگاه هوایی الظفره استفاده کنند. علاوه بر این دو کشور استرالیا و کره جنوبی نیز در امارات صدها نیرو مستقر کرده اند. امارات در سال 2011 با شرکت بدنام آمریکایی بلک واتر قراردادی را برای جذب نیروهای امنیتی از افریقای جنوبی و کلمبیا امضا کرد تا در عملیات نظامی داخلی و خارجی مشارکت کنند.
 • بحرین : بحرین مقر ناوگان پنجم نیروی دریایی ارتش آمریکا است. در بحرین همچنین عناصر نیروی دریایی ارتش انگلیس مستقر هستند. بحرین اکنون مهمترین مرکز فرماندهی دریایی آمریکا برای انجام عملیات های دریایی بشمار می آید. فرودگاه بین المللی بحرین در «المحرق» منفذ اصلی  تحرکات نظامی آمریکا به شمار می آید. پایگاه هوایی شیخ عیسی در بحرین نیز محل اصلی فعالیت های هوایی نظامی آمریکا است و هواپیماهای شناسایی و اطلاعاتی آمریکایی در این پایگاه مستقر هستند. آمریکا در سال/1971 و پس از خروج انگلیس از این کشور با بحرین توافقنامه امنیتی امضا کرد تا بر اساس آن از آب راه های بحرین برای اهداف نظامی استفاده کند. دسامبر 2014 لندن و منامه از توافق برای ایجاد پایگاه دریایی جدید برای اینگلیس در بحرین خبر دادند. بدین ترتیب پایگاه بحرین نخستین پایگاه دریایی انگلیس در خاورمیانه پس از خروج این کشور از منطقه در سال/1971 است.
 • قطر : امریکا در سال/1992 میلادی با قطر توافقنامه ای امنیتی برای تقویت همکاری های نظامی امضا کرد که این همکاری ها تا امروز ادامه دارد. در سال/2002 و قبل از اشغال عراق توسط نیروهای ائتلاف به فرماندهی آمریکا ؛ دولت جرج بوش رئیس جمهور وقت آمریکا اعلام کرد که مقر فرماندهی مرکزی آمریکا به پایگاه هوایی دوحه منتقل خواهد شد. هنوز هم شماری از نیروهای فرماندهی مرکزی آمریکا در دوحه هستند. قطر میزبان مهمترین تاسیسات نظامی آمریکایی در منطقه است. در سال های 2002 و 2003 مقر فرماندهی هوایی ارتش آمریکا از عربستان به قطر منتقل شد که اکنون در منطقه خور العدید در جنوب شرقی دوحه قرار دارد. قطر بیش از 400 میلیون دلار برای نوسازی پایگاه های نظامی آمریکا هزینه کرده است.

 

 

صداقت آمریکایی [نتایج رابطه بعضی کشورها با آمریکا]


 • عربستان بالاترین همکاری را با آمریکا دارد اما همواره در موازنه تجهیزات نظامی از اسرائیل عقب تر است چراکه آمریکایی ها نمی خواهند این کشور حتی با اسرائیل برابر باشد »» به همین دلیل فروش جنگنده F-15 رادارگریز و جنگنده های F-35 به عربستان را معلق کردند تا شرایط اسرائیل در منطقه بهبود یابد.
 • افغانستان : پس از چندسال تسخیر افغانستان توسط نیروهای امریکایی و هم پیمانانش نتیجه اعتماد افغانستان به آمریکا توافق بر سر این موارد بود » انطباق کامل فرهنگی ، اجتماعی ، سیاسی و حقوقی افغانستان با ارزش های آمریکا » تداوم دسترسی قوای ایالات متحده به تاسیسات افغانستان و استفاده از تاسیساتی که تا سال/2014 بر اساس اعلامیه سال/2010 ناتو در لیسبون انجام می شود پس از ان حداقل تا پایان سال/2024 » آمریکا حق دارد در هر مناقشه ای که یک طرف آن افغانستان باشد وارد شود و این شامل طیفی از اقدامات سیاسی ، دیپلماتیک ، اقتصادی و نظامی می شود . دولت و قوای افغانستان در این میان باید عاجلا خود را با این اقدامات هماهنگ نمایند.
 • لیبی : قذافی در جریان برنامه هسته ای خود از سوی آمریکا تحت فشار قرار گرفت که برنامه هسته ای خود را متوقف کند و برای این کار آمریکا به لیبی تعهداتی داد. لیبی تمام تاسیسات هسته ای خود را سوار کشتی کرد و به آمریکا تحویل داد پس از ان قذافی بارها از این کار خود ابراز ندامت کرد و امریکا به هیچ کدام از تعهدات خود عمل نکرد.
 • کره شمالی : آمریکا برای تعطیلی فعالیت های هسته ای کره شمالی اقدامات فراوانی من جمله تحریم را انجام داد تا اینکه کره شمالی رآکتور هسته ای یونگ بیون را در ازای دریافت 950 میلیون تن سوخت نفت سنگین یا به همان میزان کمک اقتصادی تعطیل نمود پس از تعطیلی تنها یک محموله 50 هزار تنی از سوخت نفت سنگین توسط آمریکا به کره شمالی تحویل داده شد.

 

 

پرسش و پاسخ در خصوص مبارزه تاریخی ملت ایران با آمریکا


 • آیا تقابل ملت ایران با دولت آمریکا صرفا به پس از انقلاب اسلامی بر می گردد؟ مبارزه از زمان کودتای 28/مرداد/1332 آغاز شده و تا کنون ادامه دارد.
 • علت اصلی دشمنی دولت آمریکا با ملت ایران و جمهوری اسلامی چیست؟
 • یک : نفی سلطه پذیری ؛ وابستگی سیاسی و سکولاریزم اخلاقی
 • دو : پافشاری ما بر هویت ملی و اسلامی ؛ دفاع از مظلومان و فتح قله های علمی
 • علت بنیادین مقابله ما با دولت امریکا چیست؟ طبق آیات قران پایبندی به ایمانِ بالله و کفر به طاغوت واجب است و امروز طاغوت اعظم در دنیا آمریکاست.
 • آیا رابطه با آمریکا خطر او را برای ما کم می کند؟ به دو دلیل خطر آمریکا را کم نمی کند
 • یک : آمریکا به عراق حمله کرد ؛ درحالی که با هم رابطه سیاسی داشتند.
 • دو : رابطه برای آمریکای ها همیشه وسیله ای برای نفوذ در قشرهای مستعد مزدوری بوده است.
 • بعد از این مدت مبارزه کدام کشور پیروز میدان بوده است؟ بقاء و پیشرفت انقلاب اسلامی نشانه ی پیروزی ملت ایران است. ارزش های آمریکایی در دنیا افول کرده اند.
 • آمریکا چه زمانی از دشمنی با ملت ایران دست خواهد برداشت؟ تا زمان تحقق اقتدار همه جانبه سیاسی ؛ اقتصادی و علمی ایران این دشمنی ادامه دارد.
 • سرانجام مبارزه تاریخی ملت ایران با دولت مستکبر آمریکا چه خواهد بود؟ سنت های الهی پیروزی جبهه حق را تضمین می کند.

 

خواندن 4433 دفعه