انگلستان؛لندن

بریتانیا یا پادشاهی متحد بریتانیا با نام رسمی پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی کشوری است واقع در اروپای غربی و به پایتختی شهر لندن. این کشور از چهار بخش تشکیل شده‌است: سه بخش آن کشورهای باستانی انگلستان و اسکاتلند و ولز هستند که روی‌هم بریتانیای کبیر را تشکیل می‌دهند. بخش چهارم ایرلند شمالی است که در جزیره ایرلند قرار دارد. بریتانیا توسط حکومت سلطنت مشروطه مبتنی بر نظام پارلمانی به مرکزیت شهر لندن اداره می‌شود. این سرزمین از چهار کشور: انگلستان، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی تشکیل شده. سه کشور اخیر دارای دولت‌های محلی هستند که با حدود اختیارات مختلف در چهار پایتخت به نام‌های ادینبرو، کاردیف و بلفاست اداره می‌شوند. در بریتانیا، مقام سلطنت جنبه تشریفاتی و نمادین دارد و اگرچه بسیاری از نهادهای حکومتی به نام پادشاه یا ملکه این کشور فعالیت می‌کنند، اما او عملاً دارای اختیارات اجرایی و در نتیجه، مسئولیت سیاسی نیست و تصمیمات حکومتی، حتی در مورد بسیاری از موضوع‌های مربوط به خاندان سلطنتی و نهاد سلطنت، به نام پادشاه یا ملکه اما توسط دولت، پارلمان و دیگر نهادها گرفته و اجرا می‌شوند.

انگلستان (به انگلیسی: England) نام نیمهٔ جنوبی جزیره بریتانیای کبیر و یکی از چهار بخش کشور پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی است. این منطقه از شمال با اسکاتلند و از غرب با ولز هم‌مرز است و مهمترین و عمده‌ترین جزء تشکیل‌دهنده‌ی کشور بریتانیا است. مرزهای آبی این کشور در شمال غرب دریای ایرلند، در جنوب غرب دریای سلتی و در شرق دریای شمال هستند، و در جنوب نیز کانال مانش آن را از اروپای قاره‌ای و کشور فرانسه جدا می‌کند.انگلستان دارای بیش از یکصد جزیره کوچک و بزرگ است که از جمله آن‌ها می‌توان به جزیره وایت و جزیره من اشاره کرد. شهر لندن پایتخت انگلستان و در عین حال پایتخت پادشاهی بریتانیا است. پرآب‌ترین رود انگستان، رود تیمز است که از میان شهر لندن می‌گذرد و به دریای شمال می‌ریزد.

 

 

نیروی هوایی سلطنتی (Royal Air Force)


بخش هوایی نیروهای مسلح بریتانیا است. این نهاد که رسماً در سال ۱۹۱۸ بنیان گذارده شده، قدیمی‌ترین نیروی هوایی جهان است. نیروی هوایی سلطنتی بزرگ‌ترین نیروهای هوائی اروپا و پس از آمریکا دومین نیروی هوایی ناتو است. این نیرو در کارنامه خود نبردهای مهمی مانند نبرد بریتانیا را دارد.

 

 

انگلستان در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران

انگلستان و ساخت شبکه ی پناه گاه های زیر زمینی برای صدام : «در ژوئن 1982 صدام تصمیم گرفت برنامه ی پرهزینه ی ساخت شبکه ی پناهگاه های زیرزمینی را به اجرا بگذارد تا بتواند منابع استراتژیک خود را از خطر حملات هوایی مصون بدارد بر این اساس شرکت های اینگلیسی طرحی را ارائه کردند که به موجب ان برای 48 هزار سرباز پناهگاه امن ساخته می شد. هر پناهگاه تونل پولادین داشت و می توانست تا 1200 نفر را در خود جای دهد . یکی ازانها در کنار کاخ ریاست جمهوری بنا شده بود و پر از تجهیزات الکترونیکی ؛ کامپیوتر ؛ تله پرینت و شبکه های ارتباطی بود و دفتر صدام را با تمام نقلط عراق در تماس دائم قرار می داد . حفاظت از این پناهگاه به گونه ای بود که اگر کسی به داخل انها رخنه می کرد دوربین های ویدئویی او را می دیدند و مسلسل های خودکار نصب شده بر روی دیوار ها بر او گولوله می باریدند. در راستای همین همکاری ها شرکت مارکنی اینگلیس فرستنده های مایکروویو نظامی در اختیار عراق قرار داد و شرکت راکل نیز متعهد شد تا کارخانه ی تولید پیشرفته ترین رادیوی نظامی جهان را  به نام جاگوار در عراق احداث نماید» (منبع:سوداگری مرگ ؛ نویسنده تیمرمن)

انگلستان نیز بر آن بود تا به هر شیوه ای وارد بازار اسلحه عراق شود . چند ماه پس از پایان جنگ ایران و عراق، « آلن کلارک » وزیر دفاع انگلستان، معاون خود « دیوید هیستی » را به بغداد روانه ساخت . او می گوید : « تمام تلاش مان را به خرج دادیم تا رابطه را گرم نگه داریم . طی جنگ هشت ساله صدام علیه رژیم تهران ، به طور متوسط هر سال چهل خلبان نظامی عراقی در پایگاه نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا آموزش می دیدند و شرکت های خصوصی نظیر هواپیمایی C.S.I هم بر این دوره ها نظارت داشتند. » از خدمات بسیار ارزشمند بریتانیا به حکومت دیکتاتور عراق در طول جنگ ، آن بود که « برزان التکریتی » رئیس سازمان اطلاعاتی عراق و فرماندهان سرویس خدمات هوایی ویژه (S.A.S) در انگلستان را به هم نزدیک نمود . این سازمان در یک قرارداد محرمانه ، متعهد شد واحد های ویژه هوابرد عراق را در پایگاه فوق سری جزیره ای در رود دجله آموزش دهد .

 

رهنمود : در ایجاد و به‌روزرسانی این پرونده کوشا باشید

مرکز مطالعات استراتژیک لندن

خواندن 4009 دفعه