فرانسه؛پاریس

فَرانسه با عنوان رسمی جمهوری فرانسه یکی از کشورهای واقع شده در اروپای غربی می‌باشد که دارای چند منطقه تحت حاکمیت نیز است. فرانسه یکی از سه کشوری است که دارای سواحی هم در دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس دارد (دو کشور دیگر عبارتند از اسپانیا و مراکش). بر اساس مساحت، فرانسه بزرگ‌ترین کشور اروپای غربی و اتحادیه اروپا و همچنین سومین کشور بزرگ در کل قاره اروپا بشمار می‌آید. فرانسه در رتبه دومین کشور پرجمعیت اتحادیه اروپا قرار می‌گیرد. مرکز فرانسه، شهر پاریس است. پاریس بزرگ‌ترین شهر این کشور و مرکز اصلی تجارت و فرهنگ فرانسه است. بعد از اواخرقرون وسطا، فرانسه تبدیل به یکی از قدرت‌های برتر در منطقه اروپا شد که در قرون ۱۹ و ۲۰ دارای کلونی‌ها و مناطق تحت استعمار بسیاری می‌شد.  در عرصه‌هایی چون فرهنگ، نظامی، اقتصاد و سیاست فرانسه یکی از کشورهای مهم و تاثیرگذار جهان می‌باشد. این کشور دارای رتبه پنجمین در بین سایر کشورها از نظر بودجه و هزینه‌های نظامی را دارد. همچنین از نظر ذخایر هسته‌ای، رتبه سوم را داراست. فرانسه همچنین از کشورهای موسس سازمان ملل متحد بوده و یکی از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل نیز می‌باشد. فرانسه همچنین در چندین گروه و نهاد بین‌المللی دیگر چون فرانسه‌زبانی، گروه هشت، گروه بیست، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، سازمان تجارت جهانی و اتحادیه لاتین عضویت دارد. این کشور همچنین از کشورهای پیشرو در تاسیس اتحادیه اروپا بوده است. البته نهایتا فرانسه از ناتو بیرون آمد.

 

فرانسه در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران

فرانسه و اعطای یک بمب اتمی به عراق :سرلشکر وفیق السامرائی :کمک های خارجی فرانسه به عراق به جایی رسید که فرستاده ی انها به بغداد امد و با وزیر دفاع وقت عدنان خیرالله ملاقات نمود و به او گفت :«فرانسه بطور جدی زمینه ی اعطای یک بمب اتمی به عراق را برسی می نماید میتوان برای مجبور کردن ایران به توقف جنگ این بمب را به هدف مشخصی پرتاب نمود» . من تا سال 1984 نسخه ای از این گزارش را که با امضا وزیر دفاع برای صدام ارسال شده بود در یک صندوق ویژه نگهداری می کردم. و همچنین در این رابطه حسین کامل (رئیس صنایع دفاع عراق) میگوید:واقعیت این است که تلاش ما ساختن بمب اتم بود منتها با قدرت کم . به این خاطر که اگر موفق به پیروزی در جنگ نشدیم ان را علیه ایران بکار ببریم . صدام سال 1990 را برای استفاده از بمب اتم در منطقه جنوبی تعیین کرده بود . ان روز تنها چیزی که برای صدام اهمیت داشت به پایان رساندن ساخت بمب اتم و استفاده از ان علیه ایران بود.

فرانسه و فروش جنگنده های میراژ : در ژانویه 1981 تحویل شصت فروند میراژ اف-1 مجهز به موشک که ابتدا از سوی والری ژیسکاردستن معلق شده بود اغاز شد. در ژوئیه همان سال فرانسه بنی صدر و مسعود رجوی را به عنوان پناهنده سیاسی پذیرفت. رجوی پاریس را به ستاد اپوزوسیون ایران تبدیل کرد . به دنبال خروج دیپلمات های فرانسه از تهران در سال 1982 ؛ فرانسه اقدام به تحویل پنج فروند هواپیمای سوپراتاندارد مجهز به موشک های اگزوست به عراق کرد.(منبع:کتاب سوداگری مرگ ؛ نویسنده:تیمرمن) . آلن فیدرمن در کتاب : دعاوی ایران نوشته :«تحویل سلاح تقریبا بصورت روزمره ادامه داشت یکی از پایگاه های ناتو که در مرکز فرانسه احداث شده بود بصورت مرکز بارگیری آنتونوف های نیروی هوایی عراق در امد . این هواپیماها روزانه به این فرودگاه ها می امدند و موشک های ساخت فرانسه ؛ بمب های خوشه ای ؛ فیوز و تجهیزات رادار را با خود به عراق می بردند . سازمان های اطلاعاتی فرانسه در سال 1986 براورد کردند که اگر فرانسه سه هفته از ارسال کمک به عراق خود داری کند ان کشور شکست خواهد خورد. (منبع : کتاب دعاوی ایران : نویسنده : آلن فیدرمن)

خمپاره های دو زمانه طرح ولکان : معامله یک و شش میلیارد دلاری طرح ولکان یکی از شیرینترین معاملات فرانسه با عراق بود. 83 توپی که موضوع قرارداد ولکان بود برای طیف وسیعی از مقاطعه کارکنان تسلیحاتی فرانسه در امد تولید می کرد. در همین راستا عراق از شرکت فرانسوی TRTیک فیوز فوق العاده پیشرفته و پیچیده خرید که با نصب ان بر روی دماغه خمپاره موجب می شد تا خمپاره درست قبل از رسیدن به زمین منفجر گردد . یکی از افراد ارتش فرانسه که خمپاره اندازهای عراقی را در بیابانهای بصره اموزش می داد می گوید : با یکبار اتش انها همه ی ایرانی ها را تا فاصله ی یک کیلومتری دور می کردند همین سلاح بود که جلوی امواج انسانی ایران را گرفت ؛ درست همانند نبرد «وردن» در جنگ جهانی اول ، انها مدام اتش می کردند و ایرانی ها واقعا قتل و عام می شدند. (منبع : کتاب سوداگری مرگ : نویسنده : کنت تیمرمن)

استعمار فرانسه ، دوشادوش دیگر کشورها به دنبال بهره وری از سرمایه گذاری خود در نفت عراق بود . سرمایه گذاری 60 میلیارفرانکی در جنوب عراق، به ویژه در طلاییه و جزایر مجنون ، می توانست عامل قانع کننده ای برای حمایت از عراق در جنگ با ایران باشد . ده ها فروند جنگنده بمب افکن میراژ ، رادارهای پیشرفته ، جدیدترین موشک های ضد زره و مدرنترین تسلیحات فرانسوی ، فهرست کمترین اقلام اهدایی فرانسه به عراق بود.

خواندن 4509 دفعه