هواپیما؛فرودگاه؛باند

هواپیما: هواپیما هواگردی سنگین‌تر از هوا است.در هواپیما اختلاف فشار هوائی که از روی بال و زیر بال می‌گذرد ایجاد نیروی برآر می‌کند و با خنثی شدن نیروی وزن، هواپیما به پرواز در می‌آید. این نیرو چیزی معادل وزن هواپیما و وزن مسافران به بالا وارد می‌شود. از نظر کاربرد هواپیما به دو دسته بخش کرد: هواپیمای نظامی و هواپیمای مسافربری - هواپیمای ترابری.

 

هواپیماهای غیرنظامی


هواپیماهای غیرنظامی نیز گستره وسیعی دارند و برای جابجائی مسافر یا بار و نیز تفریح و پژوهش و خدمات به‌کار می‌روند. استفاده نظامی از هواپیمای غیرنظامی برپایه قانون‌های بین‌المللی ممنوع است ولی گاه کشورها مخفیانه چنین می‌کنند.برخی از هواپیماهای نظامی قدیمی با تغییراتی برای تفریح و پژوهش به هواپیمای غیرنظامی تبدیل شده‌اند. بطور مثال : هواپیمای مسافربری به هواپیماهایی گفته می‌شود که معمولاً بیشتر از چند نفر مسافر دارند و وزن سنگین وابعاد نسبتاً بزرگتر به هواپیماهای سبک وفوق سبک دارند هواپیمای مسافربری جزو کارهای تجاری دسته بندی می‌شود و از آن برای جنبه مسافرتی انجام می‌شود و تنها برای حمل ونقل مسافران استفاده می‌شود امروزه شرکت‌های زیادی هستند که هواپیمای مسافربری تولید می‌کنند که می‌توان شرکت‌های ایرباس، بویینگ، بمباردیه و امبرائر را مثال زد که در رقابت عمدهٔ با یکدیگر هستند.

 

هواپیماهای نظامی


اصطلاح هواپیمای نظامی طیف وسیعی از هواپیماها را، از هواپیمای مدل گرفته تا بزرگ‌ترین هواپیمای جهان، در بر دارد. بسیاری از این هواپیماها فقط در اختیار ارتش‌ها و نیروهای هوائی کشورها است ولی بعضی از هواپیماهای نظامی با تغییر دادن هواپیماهای غیرنظامی به کارهای گمارده می‌شوند. جنگنده‌ها و هواپیماهای ترابری نظامی دو دسته شناخته شده‌تر هواپیمای نظامی هستند.

 

 

هواپیمای دیده بان


تولید هواپیماهای نظامی برای استفاده در نبردها از اوایل جنگ جهانی اول آغاز شد و در ابتدا با بدنه‌های چوبی و سطح پارچه‌ای ساخته می‌شدند. ابتدا از آن‌ها به عنوان هواپیمای دیده‌بان برای راهنمایی توپخانه استفاده می‌شد اما خیلی زود مشخص شد که می‌توان آن‌ها را مسلح کرده و برای نبرد با هواپیماهای دشمن و ماموریت‌های تاکتیکی دیگر از آن‌ها استفاده کرد.

 

 

هواپیمای شناسایی


هواپیمای تجسسی نوعی هواپیمای نظامی است که برای دیده‌بانی فعالیت‌های دشمن به‌کار می‌رود. هواپیماهای شناسایی معمولاً فاقد مهمات هستند. این هواپیماها در ارتفاع بیش از ۲۰ کیلومتر پرواز می‌کنند و می‌توانند در یک روز از محدوده‌ای به مساحت ۱۰۰٬۰۰۰ کیلومترمربع نقشه‌برداری کنند.

 

 

هواپیمای رهگیر


جنگنده‌ای است که به طور خاص برای جلوگیری از ماموریت هواپیماهای دشمن، به ویژه بمب افکن ها و هواپیماهای شناسایی طراحی شده است. رهگیرها معمولاً به منظور انجام هر چه سریعتر ماموریت و آمادگی برای ماموریت بعدی به سرعت بالا و جنگ افزارهای قدرتمند خود متکی هستند.

 

هواپیماهایی که در جنگ ایران و عراق بکار گرفته شدند


ایرکماندر ۵۰۰

داسو فالکن ۲۰

فوکر اف۲۷ فرندشیپ

هواپیمای اواکس

هواپیمای بوئینگ 707 جهت سوخت رسانی هوایی

هواپیمای گشت دریایی P-3F

هواپیمای هرکولوس C130

 

فرودگاه


فُرودگاه واژهٔ «فرودگاه» بیشتر در ایران به کار می‌رود و «میدان هوائي» در افغانستان.فرودگاه محلی است که برای نشست و برخاست هواپیماها تعیین شده‌است. در حالیکه فرودگاه‌های کوچک ممکن است از باندهای پروازی کوچک (یک الی دو کیلومتر) خاکی و یا شنی ساخته شده باشند، فرودگاه‌های بزرگی که برای پروازهای بین‌المللی مورد استفاده قرار می‌گیرند معمولاً دارای باندهای آسفالتی و بلندی هستند که طول آنها به چندین کیلومتر می‌رسد. فرودگاه‌های کوچک و فرودگاه‌های بزرگ می‌توانند مجهز به برج کنترل ترافیک باشند و یا در صورت لزوم فاقد آن باشند، این امر بستگی به حجم ترافیک منطقه و همچنین سرمایه‌گذاری انجام شده در آن فرودگاه دارد، هر چند در اکثر فرودگاه‌های بین‌المللی واحد مراقبت پرواز در محل فرودگاه مستقر است.

 

باند RUNWAY


به محل نشست و برخاست هواپیما باند گویند که می‌تواند آسفالته یا بتنی باشد. باندها را به وسیله یک عدد ۲ رقمی در دو سر باند مشخص و نام گذاری می‌کنند که این عدد نشانگر زاویه باند و میزان انحراف آن از شمال مغناطیسی است و اعداد دوسر باند همیشه ۱۸۰ درجه باهم اختلاف دارند که این اعداد می‌تواند در ناوبری هواپیما به خلبان هواپیما کمک کند، برای مثال باند فرودگاه مهرآباد تهران را با اعداد ۲۹ و ۱۱ نامگذاری کرده‌اند که به معنای این است که زاویه یک سر آن ۲۹۰ درجه و سر دیگر باند ۱۱۰ درجه است. باند از قسمتهای مختلفی تشکیل شده است مثل آستانه، تاچ دان زون، شانه خاکی دو سر باند و ... باندها همچنین باید از نظر زیر سازی مقاوم شده باشد تا تحمل وزن هواپیما در هنگام نشست که با توجه به سرعت هواپیما ضربه چندین برابر وزن است را داشته باشد.

 

رهنمود : در ایجاد و به‌روزرسانی این پرونده کوشا باشید


سقوط هواپیما

خواندن 3726 دفعه