هولارعلیا-حمزه رضا(ع)

آستان مقدس امامزاده حمزه رضا (علیه السلام) ـ هولار علیا

شرح حال: اهالی شخصیت مدفون در این بقعه را حمزه رضا  از فرزندان امام جعفرصادق (علیه السلام) می دانند. علامه نسابه بیهقی معروف به ابن فندق متوفای 565ه.ق می نویسد: حمزه اکبردرجنگی که بین یعقوب لیث صفار وحسن بن زید داعی درگرفت درطبرستان کشته شد و قبرش در آنجاست. او در روز شهادت سی سال داشت. از گفته های بیهقی معلوم می شودکه درقرن پنجم وششم هجری سیدحمزه رضابه حسنی شهرت داشته و دارای گنبد و بارگاه بوده است.

شهرت محلی: به امامزاده حمزه رضا (علیه السلام) معروف می باشد

اطلاعات فیزیکی: آستان امامزاده حمزه رضا(علیه السلام) در بخش کلیجان رستاق شهرستان ساری، چهارده کیلومتری جنوب خاوری شهرساری، دهستان کلیجان رستاق علیا، کنارجاده اصلی روستای هولارعلیا واقع شده است.این بنای زیبا و با شکوه در مجاورت پاسگاه انتظامی هولارقرارگرفته و شامل ایوان، گنبد، حرم، صحن مشجر و دیگر امکانات رفاهی است.بنادر سال1359ه.ش پس ازتخریب بنای قدیم ساخته شد و شامل ایوان کوتاه و مناره ای به قطرتقریبی شش متر و ارتفاع پانزده متراست که گنبدی کلاه خودی برساقه ای چهل سانتی متری قراردارد. ارتفاع گنبد حدود شش متر و قطرآن چهار متر است.

ادرس: استان مازندران ـ شهرستان ساری ـ بخش کلیجان رستاق ـ شهر ـ دهستان کلیجان رستاق علیا ـ روستای هولار علیا


زیارتنامه: السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَ رَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجتهای خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.


 منابع:

پرتال جامع امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی

خواندن 3368 دفعه
شما اینجا هستید: صفحه اصلی اطلس استان ها مناطق استان مازندران ساری هولارعلیا-حمزه رضا(ع)